Сума:
loading...

Темели од воздух
и пак мост си сочинил.

 

Едниот крај на дланка
другиот врз глава се потпира.


Со нозе преку него
да минеш се напрегаш,
не се може.


Стои лакот непреминлив
и стои главата,
без неа господ знае
нозете кај ќе стасаат.

Извадок од стихозбирката "Оковано јаболко"

Славко Јаневски

(Скопје, 11 јануари 1920 — Скопје, 20 јануари 2000)

За авторот на оваа статија:
Super Admin
Author: Super AdminWebsite: http://www.reevolucioner.blogspot.comEmail: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
Сопственик на порталот, администратор, развој на концепт, дизајнер, фотограф, автор на текстови.
Краток опис:
Катализатор за успешна реакција на котелот наречен современие.
Други најнови статии од авторот:

Уметност и култура

Наши пријатели

loading...
Go to top

Потребен е LIKE на нашата фејсбук страна