Со денешниот нерешен резултат против Европскиот ракометен шампинон, репрезентацијата на Германија, нашите репрезентативци го освоија првото место во групата Ц и се единствена репрезентација што во наредната фаза од првенството пренесуваат 3 бода.

loading...

Ова се екипите кои пренесуваат бодови во наредната фаза:

Macedonia flag МАКЕДОНИЈА  3
Germany flag  ГЕРМАНИЈА 2
3 Denmark flag   ДАНСКА 2
4 Spain flag  ШПАНИЈА 2
Czech Republic flag  ЧЕШКА 2
6 slovenia flag СЛОВЕНИЈА 1

Распоредот со учинокот на бодови на табелата во нашата група Ц е следен:

     

Гол 

разлика

Бодови
 1 Macedonia flag  Македонија  79:77 5
 2 Germany flag  Германија  82:69 4
 3 slovenia flag  Словенија  77:69
 4 Montenegro flag  Црна Гора  66:89

loading...

По натпреварот селекторот Гонзалез најави поголем одмор за репрезентативците за утрешниот ден, а потоа дополнително ќе биде утврден распоредот на активности.

Првиот натпревар од втората фаза од натпреварувањето Раул Гонзалез го игра против своите шпанци во Вараждин. Екипата на Шпанија вечерва загуби од данската репрезентација.

Она што е особено интересно е што по натпреварот од страна на РФМ на нивната фејсбук случајно или намерно страна беше објавена фотографија од сите членови на репрезентативниот состав по име Филип.

Погледнете ја исто така атмосферата во соблекувалната на нашите ракометни херио:

loading...