В Сабота со почеток во 15 часот се закажани натпреварите од 6 коло во новоформираната 2 фудбалска лига Исток, коло во кое екипата на довчерашниот прволигаш Брегалница Штип ќе и гостува на екипата на Тиквеш. Пред своја публика Каменица Саса силите ќе ги одмери со Кожуф Гевгелија. Осогово на стадионот Никола мантов во Кочани ќе го угости тимот на Хорионт додека во Струмица Беласица ќе ја пречека Победа од Валандово. во последниот натпревар Борец од велес ќе и гостува на екипата на Плачковица во Радовиш.