Тимот на Делчево стигна до историска прва победа во Првата Лига, откако славеше на гостувањето во Скопје, кај составот на Спартак со 32:33 со гол постигнат во последните моменти од натпреварот, кој беше за прво и последно водство на гостинскиот тим.
Во текот на целиот меч домашните ракометари на Спартак го диктираа темпото и водеа најчесто со 2 до 4 голови разлика, а нерешено беше само на стартот, 1:1, како и во финишот 31:31, 32:32, пред гостите од Делчево да го постигнат голот вреден победа и бодови.
Најистакнат поединец во победничкиот тим беше Гоце Ѓоргиевски со 14 голови, кој практично сам го победи Спартак, а Ѓорѓиев даде 7, додека кај домашниот тим најдобри беа Манев со 8 и Ангеловски со 7 голови

 

Најчитано: Флеш- Спорт

No result.
loading...

Наши пријатели

Наша анкета

Какви се Вашите очекувања од 2018 година?
Go to top

Потребен е LIKE на нашата фејсбук страна