Кошаркарската академија "Клубски Патриот" денес одигра кошаркарски натпревар во Радовиш со пријателската екипа на УСК ,,Крсте Петков Мисирков".

Делчевските ракометари го одиграа еден од најдобрите свои натпревари на домашен терен во рамки на младинската ракометна лига. Со убедливи 47:30 тие денес ја совладаа младинската екипа на РК „Ѓорче Петров“ од Скопје.

Откако во 2015 година за прв пат се одржа првата улична градска трка - “Делчево трча за здрав живот“, по пауза од една година во чест на 24 Мај - Ден на светите браќа Кирил и Методиј, ден кој инаку е и патрон на градот Делчево, годинава продолжува организацијата на градската улична трка годинава насловена “ Трчај право за срце здраво“.

Со победа над екипата на Трокал, женскиот кошаркарски клуб "Клубски" го заврши натпреварувањето во првата женска кошаркарска лига на Македонија за сезоната 2016/17.

Со убедлива победа од 30:10 ракометарите од ООУ „Св.Климент Охридски“ од Делчево се победници на зонскиот ракометен турнир во машка конуренција, турнир кој денес се одржа во салата на гимназијата „Методи Митевски - Брицо“.

Одличен фудбалски натпревар во недела се одигра на градскиот стадион "Гоце Делчев" во Делчево, средба на која главни протагонисти беа фудбалерите на домашната екипа Брегалница Голак и гостинската екипа од Василево.

Најчитано: Флеш- Спорт

loading...

Наши пријатели

Наша анкета

Какви се Вашите очекувања од 2018 година?
Go to top

Потребен е LIKE на нашата фејсбук страна