Со одигрување на финалниот натпревар заврши државното првенство во футсал за средношколци чиј домаќин во изминатите три дена беше СОУ "М.М.Брицо" од Делчево. Финалето им припадна на средношколците од гимназијата ,,Ристе Ристевски - Ричко" од Прилеп кои по изведувањето на пенали со резултат 5:4 беа подобри од гимназијалците од училиштето ,,Никола Карев" од Струмица.

Еден од најмладите кик бокери член на кик боксинг клубот АС од Делчево, делчевецот Павел Стојчевски, освои два сребрени медали на штотуку одржаниот меѓународен Гран-при куп „Сараево 2017“. Тој медалите ги освои откако ги доби борбите во категоријата поинт-фајт за натпреваррувачи под 28 кг, како и дисциплината лајт-контакт за натпреварувачи под 37 кг. На турнирот во Сараево нашите спортисти кои настапија како WAKO Македонија освоија вкупно 36 медали, а беа прогласени и за најдори на ринг. Делегат на натпреварувањето беше познатиот македонски кик-боксинг судија, воедно и татко на Павел, Љупчо Стојчевски, кој воедно беше и шеф на татами. Инаку под будното око на неговите сестри Елена и Христина кои исто така се познати имиња во кик-боксингот Павел Стојчевски уште од мали нозе се занимава со овој прилично тежок спорт, а досега освен овие медали има освојувано и други награди пред се на државните првенства. 

Од четврток до сабота СОУ „М.М.Брицо“ за прв пат ќе биде домаќин на средношколското државно првенство во машки футсал.

Во недела 19.02.2017 година во Делчево се одбележа 73 годишнината од реализацијата на февруарскиот поход во 1944 година. По четвртти пат традиционално, во чест на овој значаен историско-воен настан во организација на општина Делчево и Градоначалникот Дарко Шехтански, се одржа планинарски марш на планината Голак.

Во првиот контролен натпревар пред почетокот на пролетниот дел од сезоната екипата на делчевска Брегалница одигра мирољубиви 1:1 со незгодниот противник екипата на ФК "Малеш" од Берово.

Момчето кое своите почетоци ги направи во ФК Брегалница Делчево, младиот и надежен фудбалер, Христијан Христов, својата кариера ја продолжува во редовите на второлигашот А.О „Ксанија“ од Крит.

Со одигрување пријателски натпревар на 17 март против екипата на ФК „Малеш“, фудбалскиот клуб „Брегалница“ Делчево ги продолжува подготовките за пролетниот дел од сезоната во третата фудбалска лига - Исток.

Кошаркарките на ЖКК Клубски ја забележаа првата победа во рамки на 7 првенствено коло од првата женска кошаркарска лига на Македонија. Во возбудлив натпревар на паркетот во Кавадарци, делчевки доминираа во текот на сите 4 четвртини од натпреварот и со целокупно залагање на сите поединки успеаа да си заминат непоразени од незгодното гостување.

Делчевецот Никола Орлов кој е член на кошаркарскиот клуб Баскет-Кам заедно со своите врсници од македонската кошаркарска репрезентација до 16 години ја забележа првата победа во рамки на пријателските средби во Истанбул, Турција каде славеа над тимот на Анадолу Ефес со 64:54.

Со планинарска маршрута долга 6 км до планината Голак, членовите на ПСД Голак Делчево го одбележаа својот 3 роденден. Друштвото моментално брои 43 членови од кои последниот член ја потпиша својата пристапница на почетокот на февруари оваа година.

Во првото коло од продолжението од сезоната во Првата женска кошаркарска лига на Макеоднија, екипата на ЖКК „Клубски“ од Делчево беше совладана од екипата на ЖКК „Струга 2009“ со резултат 47 : 67.

Во организација на РК Делчево се одржа првиот меѓународен ракометен турнир - Делчево 2017. Покрај организаторот на турнирот учествуваше екипата на Торо Спорт од Виница,  а меѓународен шмек на турнирот му даде екипата на Интер од Благоевград, Р.Бугарија.

Најчитано: Флеш- Спорт

loading...

Наши пријатели

Наша анкета

Какви се Вашите очекувања од 2018 година?
Go to top

Потребен е LIKE на нашата фејсбук страна