Кошаркарската академија "Клубски Патриот" денес одигра кошаркарски натпревар во Радовиш со пријателската екипа на УСК ,,Крсте Петков Мисирков".

Регионалниот центар за застапување Делчево и здружението „Амброзија“ од Пехчево ја започнаа анализата на исполнетоста на програмите за енергетска ефикасност. Проектот кој е финансиран од ЕУ, а имплементиран на национално ниво од неколку поголеми организации во Македонија има неколку цели меѓу кои и ревизија на имплементацијата на енергетско-ефикасните програми како и информирање на граѓаните за можностите што ги нудат енергетско-ефикасните мерки. 

Дека сообраќајната култура се учи од најмали нозе, а најдобро се поттикнува преку натпревари наменети за младинци и пионери најдобар доказ се училишните натпревари за сообраќајно техничка култура „Детски семафор“, натпревари кои освен што имаат натпреварувачки карактер ги анимираат младите што подобро да се запознаат со сообраќајните правила и прописи кои на учениците во подоцнежна возраст ќе им помогнат подобро да се снајдат како учесници во сообраќајот.

Балканските експерти ги запознаа делчевските производители како да произведат поквалитетен род со помош на методите кои ги нуди био-динамичното земјоделство. Според експертите овој вид на земјоделство ги нуди едни од најрационалните методи за производство на квалитетен род, а тоа според нив се влијанието на космичките сили и поставеноста на планетите.

Делчевските ракометари го одиграа еден од најдобрите свои натпревари на домашен терен во рамки на младинската ракометна лига. Со убедливи 47:30 тие денес ја совладаа младинската екипа на РК „Ѓорче Петров“ од Скопје.

Првиот петок по Велигден се нарекува Источен петок Балаклија, празник кој спаѓа во Светлата недела поради што е и наречен Светол Петок, а некаде може да се сретне под името Благ Петок. Празникот е посветен на Пресвета Богородица на која и се оддава признание со тоа што непосредно по Велигден нема друг празник поврзан со нејзиното име.

Откако во 2015 година за прв пат се одржа првата улична градска трка - “Делчево трча за здрав живот“, по пауза од една година во чест на 24 Мај - Ден на светите браќа Кирил и Методиј, ден кој инаку е и патрон на градот Делчево, годинава продолжува организацијата на градската улична трка годинава насловена “ Трчај право за срце здраво“.

Како што често низ годините наназад знаеле да се случат несекојдневни појави пред и околу одбележувањето на најголемиот христијански празник Велигден, така и годинава несекојдневна појава беше забележана во делчевското село Стамер.

Веќе традиционално за Велигден во Делчево и оваа година се одржа незаборавна рок забава со Лајфстрим (Lifestream)-локален кавер бенд, во еден од делческите локали. 

Незаборавна забава, проследана со многу весели лица, дружење и незаборавната скара на "ќумур" го одбележаа денешниот ден кој за многумина ќе биде запаметен токму по овој настан.

Во продолжение проследете ја дел од атмосферата која беше присутна на настанот:

Ноќта пред Велигден дворот на црквата "Пресвета Богородица" во Делчево беше преполн со христијани. Дочекот на веста за воскресението Христово ги собра делчевчани масовно во дворот на градската црква во Делчево.

Само во Делчево: бакши"ж" кој чини повеќе од сите бакшиЖи на цел цвет.

Фотографијата сама за себе говори....

...
Делчево го празнува најголемиот христијански празник, во духот на победата на животот над смртта. Воскресението Христово- Велигден е во срцата на Делчевчани, секаде каде и да се наоѓаат по светот.

Слободно можам да кажам дека за најголемиот христијански празник срцата на голем број делчевчани се во нивните родни огништа. 

Во Делчево пристигна специјализираното 9 димензионално кино, неповторлива можност за сите авантуристи кои отсега ќе имаат можност да почувствуваат како е да се биде учесник во филмот кој по свој избор сакаат да го гледаат.

Градоначалниците на општините од Источна Македонија преку петиција бараат ЗЕЛС да покрене измена на изборниот законик за поместување на локалните избори.

Реки од делчевчани уште од раните утрински часови можеа да се забележат како ја посетуваат градската црква "Пресвета Богородица" во Делчево. Најтешкиот ден во христијанската вера  во Делчево се празнува со најголема почит и достоинство. И млади и стари граѓани од сите населени места во општината Делчево можеа да се забележат во текот на претплатневните и пладневните часови во дворот на градската црква во Делчево. Дојдени да запалат свеќа во слава на жртвата Господова, кој пострада за гревовите на целото човештво, делчевчани се убав пример како преку верата сите заедно постигаат едно духовно обединување и заедништво. Денот на распетието на Господ Исус Христос во Делчево, отсекогаш бил празник кој се празнува масовно од сите православни христијани. Традицијата на празнување на овој празник се пренесува од повозрасните на помладите членови на семејствата и таа и ден денес опстојува.

За здравје и бериќет во семејствата, делчевчани принесуваат дарови со цвеќе на распетието Господово кое што е поставено под централниот свод на црквата во Делчево.

За утре (сабота 14.04.2017 година) во Градската црква во Делчево за првпат е најавено донесување на Благодетниот оган од Ерусалим, што е исто така една убава можност на Делчевчани да бидат дел од овој несекојдневен настан.

Утре вечер на полноќ пред Воскресениото Христово-Велигден, традиционално се очекува масовна посетеност на делчевчани на црквата во Делчево за време на светата Велигденска литургија и трдиционлното заобиколување на црквата во чест на празникот.

Празнувањето на Велигден во Делчево секогаш е во духот на мирот и хармонијата меѓу делчевчани кои настојуваат секогаш за време на овој празник да бидат заедно со целите свои семејства и во топлина и љубов да ги поминат Велигденските денови.

Со победа над екипата на Трокал, женскиот кошаркарски клуб "Клубски" го заврши натпреварувањето во првата женска кошаркарска лига на Македонија за сезоната 2016/17.

56 години од своето постоење денес одбележа СОУ “Методи Митевски Брицо“ од Делчево. Од гимназијата низ годините наназад излегоа голем број на квалитетен образовен кадар кој посебно ги прави горди професорите кои над 20 години работат на воздигнување на воспитно-образовниот процес во делчевската гимназија.

Многу радост, насмеани лица, креативност, многу љубов и среќа исткаени со традиција и огромно внимание.
Ваква беше сликата во центарот на Делчево денеска во претпладневните часови.

Имагинацијата отсекогаш била дел од секојдневието преку која доаѓаат голем број на идеи особено кај помладите. Последниот доказ за оваа констатација доаѓа од учениците од општинското основно училиште Ванчо Прке од Делчево кои својот имагинарен свет го насликаа на училишните ѕидови.

Целта е промена на уставното имe на Република Македонија.

„Општинско-корисна работа“ е уште еден во низата успешни проекти на општина Делчево. Во рамки на проектот кој е финансиран од општина Делчево, а поддржан од UNDP, ангажирани беа вкупно 9 лица кои во период од 6 месеци се грижеа 45 стари и изнемоштени лица, а опслужени беа вкупно 382 лица опфатени со оваа програма. Обезбедување на потребните намирници, лекарства и други услуги беа само дел од активностите кои беа задача на ангажираните лица во проектотза вршење на општинско-корисна работа.

-Јас бев ангажирана за нега на стари и изнемоштени лица, тие лица имаа свои потреби, мораше да им се запали огнот, да им се донесат лекарства, намирници и сето тоа што го бараа ние го вршевме, бидејки тоа беше и наша обврска, рече во својство на ангажирано лице во проектот, делчевката Нурает Шерифова.

- Шест месеци вршевме нега на стари и изнемоштени лица и за мене лично не беше тешко, лично според мене ваквите проекти треба да продолжат, рече Снежанка Ангеловска, ангажирано лице во проектот.

Проектот му беше потребен на општина Делчево, бидејки од една страна се отвори можност за помош на повозрасната категорија граѓани, а од друга страна значеше и единствен приход во семејниот буџет на ангажираните лица.

-За мене значеше многу, бидејки колку толку го полневме домашниот буџет, задоволна сум бидејки дома нема ни толку, рече Шерифова.

-Кај нас во Делчево тоа е нешто многу значајно за да им помогнеш на такви лица, јас бев на 9 места и видов дека на тие лица навистина им треба помош, рече ангажираната Мирјана Илиевска.

Активностите продолжуваат со три месечна обука за петчлениот мобилен тим по што на нагажираните ќе им бидат доделени лиценци за негување на стари и изнемоштени лица во домашни услови. Ова за ангажираните лица ќе значи и можност за трајно вработување.

-За мене можеби ќе значи нешто, бидејки јас сметам дека со лиценцата полесно ќе најдам вработување, рече Илиевска.

-Очекувам и имам понуда за вработување во странство, единствено што ми недостига е лиценцата која по завршувањето на обуката ќе ја имам,  додаде Ангеловска.

-Како ангажирани лица тие во нивното CV што го води центарот за вработување од Делчево ќе имаат потврда дека поминале обуки, дека дале свој допринос во проектот за општинско-корисна работа, што ќе им помогне во можноста да најдат вработување, а исто така овие лица кои беа вклучени можат да ги користат и мерките од оперативниот план за вработување за 2017 година кои се мошне интересни, бидејки во самиот проект беа вклучени и млади под 29 години што за самите нив е доплнително позитивно искуство, рече проектниот координатор, Џулиета Мемедова.

Стекнатите искуства пак на младите лица кои како дел од проектот за општинско-корисна работа беа ангажирани во Дневниот центар за лица со посебни потреби биле доволна причина тие да бидат вклучени во нов проект кој финансиски е поддржан од ЕУ, а ќе се спроведува во времетраење од 3 месеци. Инаку, проектот „Општинско корисна работа“ во Делчево се спроведе по 5 пат.

 

 

Во Делчево продолжуваме со мирните протесни маршеви на граѓанската иницијатива "За заедничка Македонија". И вечерва како на сите досегашни протестни маршеви, делчевчани, гордо и достоинствено, онака како што доликува на секој вистински родољуб кој си ја сака својата земја и својот град, маршираа по улиците во централното градско подрачје на нашиот град.

Со убедлива победа од 30:10 ракометарите од ООУ „Св.Климент Охридски“ од Делчево се победници на зонскиот ракометен турнир во машка конуренција, турнир кој денес се одржа во салата на гимназијата „Методи Митевски - Брицо“.

Со засадување на пролетни цвеќиња и украсни орнаменти, делови од централното градско подрачје во Делчево деновиве добија нова урбана димензија.

Одличен фудбалски натпревар во недела се одигра на градскиот стадион "Гоце Делчев" во Делчево, средба на која главни протагонисти беа фудбалерите на домашната екипа Брегалница Голак и гостинската екипа од Василево.

Последно одржаната трета работилница за изготвување на локалната стратегија за социјална инклузија на жени и млади во Делчево на површина ги исфрли и проблемите со кои се соочува оваа категорија граѓани.

Најчитано: Флеш- Спорт

No result.
loading...

Наши пријатели

Наша анкета

Какви се Вашите очекувања од 2018 година?
Go to top

Потребен е LIKE на нашата фејсбук страна