В сабота 01.04.2017, делчевската деветолетка „Св.Климент Охридски“ е домаќин на Регионалниот натпревар по математика. На натпреварот учество ќе земат 122 ученика, а покрај домаќинот ООУ „Св.Климент Охридски“, учество ќе земат и општинските основни училишта „Ванчо Прке“ од Делчево, „Дедо Иљо Малешевски“ од Берово, „Св.Кирил и Методиј“ од Македонска Каменица, „Ванчо Китанов“ од Пехчево како и „Никола Петров Русински“ од с.Русиново.

Габровскиот чај е еден од најлековитите и најароматичните чаеви на овие простори. Чајот расте во планинските предели над село Габрово по што и го добил името.

Модерниот начин на живот и суровоста на сиромаштијата не поштедува никој, па таков е и случајот со многу наши сограѓани.

Делчевските роднокрајни автори меѓу кои Христина Деолска, Миле Ѓорѓијоски, Перса Стојановска и други ќе бидат дел од завршниот хепенинг кој го организира ЈУ „Браќа Миладинoвци“ во рамки на Саемот на книгата кој на 6 април ќе се одржи во Скопје. 

Младите волонтери од Црвен крст Делчево преку хуманитарни акции продолжија со активностите во рамки на таканаречената ПХВ програма.

Кошаркарките на ЖКК „Клубски“ во рамки на 12 коло од првата женска кошаркарска лига денес го угостија освојувачот на Купот на Македонија, екипата на Вардар од Скопје, екипа која воедно е и моментален лидер на првенствената табела.

„Mayday Festival“ се враќа во полн сјај. Автентичниот поглед на андерграунд културата во 2017-та ќе го примаме во двојна доза, со многу повеќе задоволство.

Алармантна е состојбата со појавата на пожари во Делчевско. Во првите три месеци од оваа година, ТППЕ од Делчево интервенирала во над 20 случаи на пожари кои се појавиле на отворен простор, но и при пожари кои настанале во објекти од затворен тип.

Делчевчани како и граѓаните низ цела Македонија и денес излегоа на организираниот мирен протестен марш за заедничка Македонија.

Во петокот 17.03.2017 година во Делчево се одржа основачкото собрание на Македонското патриотско здружение (МПЗ) "Дамјан Груев"-Делчево од Делчево.

Делчевските пензионери го одржаа Годишното собрание на кое се разгледуваше финансискиот извештај за работата во изминатата година, година во која најмногу средства биле потрошени за исплата на таканаречениот солидарен фонд за починати пензионери. 

Пожарот кој вчера околу 17 часот избувна во близина на месноста Црквенска Река успешно е локализиран од страна на вработените во ТППЕ Делчево.

ЗФГ „Копачка“ с.Драмче, Делчево го одржа своето редовно годишно собрание. Во рамки на работата беа усвоени извештаите за финансиското работење на групата во текот на 2016 година, а беше усвоена и програмата за работа за тековната година.

Општина Делчево изготви три елаборати за заштита на природните реткости „Киселичка пештера“, палеонтолошкиот локалитет „Стамер“ и карактеристичниот геолошки профил „Звегор“.

Здружението за заштита на правата на потрошувачите од Делчево во текот на изминатата година забележа поголема свест на граѓаните во однос на своите права кои ги имаат како потрошувачи.

Започна со работа новиот спортски субјект во Делчево. Кик боксинг клубот ,,Тигар" е новиот предизвик за вљубениците во кик-боксот како спорт, клуб кој во голема мера има намера да го промовира и боксот како спорт кој засега е непознат на спортската јавност во Делчево.

Интересен натпревар во Автокоманда во рамки на мечот од 9. коло на младинската лига, група 2, одиграа екипите на Металург и на Делчево Вардар.

Женскиот кошаркарски клуб „Клубски“ од Делчево доби нов партнер како дел од поддршката за клубот кој во оваа натпреварувачка сезона ја воигрува екипата за следните предизвици кои и претстојат на екипата во рамки на натпреварите од првата женска кошаркарска лига на Македонија.

Шести ден по ред протестите организирани од страна на иницијативата "За заедничка Македонија" не стивнуваат во Делчево.

Детската градинка „Весели Цветови“ денес започна да ги користи четирите нови занимални кои беа изградени со цел проширување на капацитетот на градинката која од постоечките 240 сега ќе може да прими 340 нови дечиња кои ќе бидат згрижени во иднина, а согласно потребите на граѓаните и она што беше ветено со програмата за работа на градоначалникот на Делчево, Дарко Шехтански.

Зачувувањето на унитарноста на Република Македонија е единствено можна преку развивање на силно граѓанско и мултиетничко општество. Ова денес при посетата во Делчево го изјави премиерот Емил Димитриев кој исто така додаде дека решението за излез од кризата го гледа во предвремени парламентарни избори заедно со локалните.

Успешен настап на кик-боксинг клубот „АС“ од Делчево на штотуку одржаното државно првенство во кик бокс за кадети и јуниори кое се одржа во Скопје.

Во пресрет на 8 Март - Меѓународниот ден на жената, а во организација на активот на жени пензионери во Делчево се организираше заедничка забава на која заедно се дружеа над 100 пензионери кои уживаа во убавата македонска песна и оро.

Со погодоците на Александар Георгиевски и Дарко Пешовски, фудблерите на делчевска Брегалница го совладаа тимот на Работник, Лозово во рамки на 17 коло од третата фудбалска лига Исток.

Женскиот кошаркарски клуб „Клубски“ го загуби заостанатиот натпревар кој во рамки на првата женска кошаркарска лига на Македонија го играше против екипата на Шкупи.

Орото „Копачка“ годинава навршува 2 години од влегувањето на репрезентативната листа на нематеријални културни наследства на УНЕСКО. Во рамки на настанот кој по тој повод е организиран за в сабота 4 март во фоајето и малата сала на Спомен дом „АСНОМ“ се предвидени следниве активности:

11,30 часот:- Дефиле низ градот Делчево
12,00 часот: - Изведба на националното и светско културно наследство, орото „Копачката“ 
12,10 часот: - Претставување на Формација „Леб и вино“, Сандански, Р, Бугарија- со песната „Леле Маце“
12,13 часот: - Промоција на документарниот филм „Копачката во УНЕСКО“
Промотори:
- м-р Ивона Опетческа Татарчевска етнокореолог/овластен раководител на Одделението за нематеријално културно наследство и
- Перса Стојановска- секретар на ЗФГ КОПАЧКА с. Драмче, Делчево
12,50 часот: - Промоција на монографијата: „Копачката, чекор по чекор до УНЕСКО, мојот живот со Копачката“ од Димитар Узунски 
Промотор: 
- д-р Велика Стојкова Серафимовска етномузиколог научен соработник во Институтот за фоклор „Марко Цепенков“ - Скопје и претседател на Националниот Комитет за Македонија при Интернационалниот совет за традиционална музика 
- авторот Димитар Узунски
13,20 часот – Доделување на благодарници
13,30 часот - -Коктел и забава

Во рамки на вчерашниот промотивен настан организиран од страна на општина Делчево Градоначалникот Дарко Шехтански во изјавата за медиумите потенцираше дека со имплементацијата на овој проект кој што се реализира со странски донаторски пари, ќе се овозможи огромна заштеда за Буџетот на општина Делчево, од досегашните трошоци за улично осветлување, а притоа ќе се овозможи проширување на мрежата со нови сијалични места како во градот Делчево така и во сите села на територијата на општина Делчево.

Најчитано: Флеш- Спорт

No result.
loading...

Наши пријатели

Наша анкета

Какви се Вашите очекувања од 2018 година?
Go to top

Потребен е LIKE на нашата фејсбук страна