Во изјава на интервју за Алсат-М телевизија лидерот на ДУИ, Али Ахмети го спомна нашиот град Делчево.

 

loading...

Во разговор со водителот на емисијата "200" лидерот на ДУИ практично образложи као албанскиот јазик ќе се употребува во Делчево, согласно неодамна донесениот Закон за употреба на јазиците во државата.

Тој објасни:

-Сега мене жал ми е, но албанскиот јазик е официјален во Република Македонија и ќе се користи таму каде што го употребува заедницата. На пример, дали има некој албанец во Струмица? Нема , но може да помине. Е сега ако тој поминува таму и има проблем на граница или во градот, се викаат преведувачи и законот на него му овозможува, без разлика дали имал проблем со полицијата, со обвинителството, тој да зборува на својот мајчин јазик. Ако поминува во Делчево и направи некој проблем…исто може да зборува на својот мајчин јазик"

loading...

Најчитано: Флеш- Политика

No result.
loading...

Наши пријатели

Наша анкета

Какви се Вашите очекувања од 2018 година?
Go to top

Потребен е LIKE на нашата фејсбук страна