филип Петровски кој во изминатите денови важеше во јавноста за еден од можните кандидати за Претседател на ВМРО-ДПМНЕ на претстојниот вонреден конгрес на партијата, во интервју дадено за порталот Независен.мк објави дека нема да поднесе кандидатура, затоа што го смета најавениот конгрес за нелегитимен.

 

Притоа во интервјуто Филип Петровски обвини за протекционизам и фаворизирање на Христијан Мицкоски кој објави дека ќе поднесе кандидатира за местото Претседател на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ.

-"Конгресот е нелигитимен и ќе биде наместен. Мислам дека ни половина од делегатите нема да пристигнат, а верификациската комисија ќе го фалсификува нивното присуство. Јас нема да поднесам кандидатура, нема ни да одам на конгресот ниту, пак го признавам за легитимен"- изјави во денешното интервју Петровски.

Исто така со повеќе статуси на својот профил на фејсбук Петровски ги коментираше денеска состојбите околу кандидатурите и воопшто околу организирањето на вонредниот конгрес.

Прочитајте ги дел од неговите статуси во продолжение:
 

Најчитано: Флеш- Политика

No result.
loading...

Наши пријатели

Наша анкета

Какви се Вашите очекувања од 2018 година?
Go to top

Потребен е LIKE на нашата фејсбук страна