Наместо паушални прес конференции излезете пред очите на граѓаните и одговорете им за суштинските прашања поврзани со политиката на СДСМ, рече денес на прес конференција, претседателот на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Делчево, Драган Христов, како одговор на неговото споменување на прес конференција на која вчера излезе советникот од редовите на СДСМ Делчево, Горан Трајковски.

-Одговорете и на јавноста:- Дали нема да ви биде срам да излезете од дома и да ги погледнете граѓаните во очи, без да се засрамите додека СДСМ ја понижува Македоија планирајки да воведе двојазичност, а со тоа на генерации Македонци да им го уништите сонот за сопствената држава, рече Христов прашувајки го Трајковски:

- Како ќе се чувствувате додека купувате во продавница со новите банкноти кои СДСМ само за да дојде на власт ги договори со албанските партии додаде претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Делчево како одговор на вчерашниот прес на Трајковски.

Градоначалникот на Делчево, Дарко Шехтански, присуството на прес конференцијата по повод започнувањето на проектот за енергетска ефикасност, денес го искористи да му се обрати на советникот од редовите на СДСМ, Горан Трајковски, кој вчера го обвини за големиот број нереализирани проекти ветени согласно неговата програма. Во обраќањето за регионалните телевизиски куќи, Шехтански истакна:

Од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната прес конференција му одговорија на Горан Трајковски за неговите (како што беше кажано) "дрски небулози дозирани со вистини и полувистини".

На вчерашната прес конференција Градоначалникот на општина Делчево, г-динот Дарко Шехтански отворено и со директни факти ги разобличи лагите кои што претходно беа изнесени од Горан Трајковски од општинската организација на СДСМ во Делчево.

По синоќешната најава за можноста за отварање на нов рудник и изградба и работа на нова термоцентрала во источна Македонија на територијата меѓу општините Делчево и Пехчево, од страна на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во интервјуто на ТВ Нова, следуваа лавина од позитивни реакции на социјалните мрежи од страна на повеќе граѓани.

На синоќешното интервју во живо на програмата на ТВ Нова, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го најави еден од најграндиозните проекти за општина Делчево, кој се однесува на целиот микрорегион Пијанец-Малеш, во потесни рамки, но и е од огромно значење за општествените прилики за цела Република Македонија.

Станува збор за продолжување на обемните истражување и анализи во врска со отварањето на нов рудник за јаглен на територијата помеѓу општините Делчево и Пехчево, како и ожтворање на термоцентрала за производтство на електрична енергија..

На фејсбук страната на Градоначалникот на општина Делчево г-динот Дарко Шехтански денеска беше објавено дека започнале градежни активности за изградба на нов тротоар за жителите на населбата Стар Расадник.

Најчитано: Флеш- Политика

loading...

Наши пријатели

Наша анкета

Какви се Вашите очекувања од 2018 година?
Go to top

Потребен е LIKE на нашата фејсбук страна