Фронтменот и пејачката на мега популарната ирска поп-рок група Делорес О-Риордан (Dolores O’Riordan) почина на 46 годишна возраст.

Информацијата за нејзината смрт ја пренесе Асошиејтед прес на нивниот твитер профил.

loading...

Причината за смртта на популарната пејачка не е позната, а таа заедно со нејзината група Кранбериис била на кратко патување в Лондон каде требале да направат неколку снимки.

Делорес О-Риордан со својот поп-рок бенд Кранбериис (The Cranberries) стекна планетарна слава во почетокот на 90-тите години од минатиот век со мега попучарните хитови

Зомби (Zombie)

loading...

Соништа (Dreams)

Ода за моето семејство (Ode to my familly) 

Кога те нема (When you're gone) итн.

Особено препознатлив беше нејзиниот фоничен глас и нејзината неисцрпна енергија со која ги исполнуваше своите песни.

Оваа влијателна поп икона сигурно ќе му недостасува на светот, особено што вака млада го напушти својот артистички определен пат.

Нека почива во мир