Во изминатите две недели речиси од цел свет од сите меридијани, од Северна и Јужна Америка, од Австралија и повеќе европски држави повеќе видни Македонци ја искажаа својата јавна поддршка за кандидатурата на Иван Соколов за Градоначалник на Делчево и Советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ во Делчево на претстојните локални избори.

Еве дел од нив кои преку социјалната мрежа фејсбук упатија свои пораки за поддршка 

Бошко Васев од Германија:

Живе Македон Латиновски од Онтарио, Канада:

Миле Георгиевски од Италија:

Тони Симоновски со силна поддршка од Англија за Иван Соколов и за советничката листа:

Горан Бајо Трајановски од Италија:

Ванчо Гоцевски од Италија:

Ванчо Миленковски од Италија:

 

Весна Жежовска од Словенија:

Ванчо Ивановски во Италија:

 

Претстојните локални избори се многу важни бидејќи работата на општините допира до потребите на секое семејство и затоа на 15 октомври потребно е да се заврши процесот кој започна и промените да се заокружат и на локално ниво, порача претседателот на СДСМ на вечерашниот митинг на СДСМ и коалицијата во Пехчево.

„Општините ќе стануваат се позначајни, бидејќи власта треба што повеќе да се доближи до граѓаните, а месните и урбаните заедници повторно ќе станат правни субјекти кои ќе одлучуваат на микро ниво. Под надлежност на општините се училиштата, градинките и урбанизмот, а во иднина ќе има и нови надлежности како што се социјалната и здравствена заштита. Затоа е важно на локалните избори да се дозаврши започнатиот процес, бидејќи без општините, перспективите за подобар живот во Македонија нема да бидат целосни“ порача Заев.

Лидерот на СДСМ истакна дека централната власт во изминативе месеци докажа дека работи посветено и одговорно и дека во соработка со новата локална власт преку сериозни проекти ќе се обезбедат услови за развој на Пехчево и Малешевскиот регион.

„Заедно со новата локална власт ќе работиме за да отвориме нови можности и да му дадеме живот на целиот овој регион. Ќе се реконструира целата водоводна мрежа за подигнување на квалитетот на живот. Ќе се инвестира во целокупната локална и регионална патна инфраструктура, а со цел граѓаните да останат тука и тука да ги гледаат своите перспективи“ порача Заев.

Нема веќе расипничко трошење по луксузни скопски кафеани на државна сметка, нема повеќе граѓаните да плаќаат за министри и службеници за шопинзи по белиот свет, а луѓето од Делчево едвај до Скопје да стигнуваат по лоши патшта, истакна лидерот на СДСМ Зоран Заев на вчерашниот митингот во Делчево. Тој истакна дека за еден месец државата заштедила 45 милиони евра и ги насочила кон граѓаните.

Заев рече оти со организација на водоводните претпријатија, се насочуваат повеќе пари кон граѓаните, а фокусот е ставен на стимулирање на инвестициите за домашните и странските претпријатија.

– Во Делчево ќе градиме филтер станица во која ќе се прочистува водата од Лошана, градиме водоснабидтелен систем во Ѕвегор, Нов Истевник, Делчево ќе добие современ затворен пазар. Ќе работиме сите заедно и централно и локално, Делчево да добие нов лик. Овоштарите на кои им измрзна родот оваа пролет ќе добијат обештетување ќе ги исплатиме сите 602 поднесени барања од земјоделците, потенцираше Заев.

Тој додаде дека на овие избори Македонија одлучува за својата иднина. – Дали продолжуваме напред во просперитетна и среќна земја со многу пријатели или се враќаме назад како излолирана земја. Делчево има шанса да шутира пенал и заедно да ги заокружиме промените и да го донесеме животот, истакна Заев.

Кандидатот за градоначалник од СДСМ, Горан Трајковски, вечерва пред делчевци најави реализација на неколку капитални проекти, изградба на улици во населбите Звегорска Река, Басарица, Пролет и Шумски Расадник,изработка на студија и проект за водоснабдувањето на туристичко-рекреативен локалитет Голак, реконструкција на прифатилиштето за бездомници во сопственост на општина Делчево, а во соработка со Владата, постапка за изградба на нов граничен премин кај Црната скала и изградба на патот Делчево – Црна скала.

– Отвораме врата и гласно порачуваме – носиме живот за сите во Делчево. Нашето место за живеење бара од нас да се издигне од маргините на општеството. Нашето родно место, сите нè обврзува да работиме заедно за да ја сочуваме иднината на градот кој со гордост го носи името на револуционерот Гоце Делчев, истакна Трајковски.

Претходно вечерва коалицијата „За живот во Македонија“ одржа митинг и во Берово и во Пехчево. Заев пред беровчани порача дека граѓаните отсега ќе кажуваат што ќе се гради и тоа ќе биде закон и за градоначалникот и за советниците и за извршната власт.

Тој вети дека ќе изградат отворени општини, каде граѓаните секогаш ќе знаат како се трошат нивните пари.
Кандидатот за градоначалник од СДСМ за Берово, Ѕвонко Пекевски потенцираше дека ова не се само локални избори, ова се избори за инднината на нашите деца за иднината на Македонија како членка на ЕУ и НАТО.

Кандидатот за градоначалник на Пехчево од редовите на ВМРО ДПМНЕ Игор Поповски од 6 до 1 октомври со згуснат распоред ќе се обиде да ги посети граѓаните и жителите на руралните средини во Пехчевско и даим ја претстави својата програма со цел да ја добие нивната доверба како кандидат за градоначалник од редовите на ВМРО ДПМНЕ и коалицијата. Во својата порака до жителите на пехчевско, Поповски со следнава порака: --
-Секој од Вас е значаен и потребен, влегуваме со план и визија за општина Пехчево, имаме сила и знаење, а заедно можеме и подобро и повеќе, заедно можеме да одиме напред.
Време е за ново утро, нови победи и успеси!

Соколов презентираше дел од неговата програма каде најави дека Делчево ќе биде атрактивна бизнис дестинација со ефикасна администрација и развиена инфраструктура, но и оти ќе обезбеди висококвалитетни услуги за бизнис заедницата.

– Јас и мојот тим издвоивме пет стратешки цели и дефинираше сет на активности неопходни за остварување на поставените цели: Поттикнување на развој на бизнисот и креирање на нови работни места, Делчево – атрактивна туристичка дестинација, подобрување на руралниот развој, подобрување на постоечката и развој на нова инфраструктура во Општина Делчево, подобрување на квалитетот на образованието и усогласување со потребите на пазарот на труд на Општина Делчево, истакна Соколов.

Тој пред граѓаните вети основање на нова развојна зона во близина на Милково брдо во Делчево и ТИРЗ-Делчево.

-Изградба на скијалиште на планината Голак, изградба на нова филтер станица за вода за пиење на Брана „Лошана”, основање на нова развојна зона во близина на Милково брдо во Делчево и ТИРЗ-Делчево, изградба на нов современ градски пазар по пат на Јавно приватно партнерство, изградба на прочистителна станица за отпадни води на градот Делчево, изградба на голем број на улици во Делчево и руралните населени места, проширување и реконструкција на водоводна и канализациона мрежа, посочи Соколов.

Рече дека како еден од проектите предивдени во програмата е и подобрување и зголемување на услугите во комуналната сфера, преку набавка на нов возен парк и модернизација на јавното комунално претпријатие.

-Изградба на неколку мултинаменски спортски терени со приоритет на руралните средини и населбите каде што такви не се изградени. Обезбедување на локации за градба на индивидуални објекти за домување. Подобрување на капацитетите за туризам. Зголемување на понудата во делот на културни настани и манифестации. Заштита на природата преку заштита на значајни подрачја и објекти на природата во нашата општина, превенција од елементарни непогоди, создавање на обучени тимови за заштита од елементарни непогоди и нивно опремување. Продолжување на проекти поврзани со квалитот на образованието преку создавање на подобри услови за учениците од Делчево и отварање на уште повеќе на можности преку реконструкција на училиштата, набавка на нај современа опрема за училиштата и обезбедување и зголемување на стипендиите, размена на учениици преку образовните програми кои се на располагање од земји во Европа како и продолжување на трендот на наградување на најдобрите во образованието, најави Соколов.
Valeri Spasevski
Според него, граѓаните знаат дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го реализира ветеното.

-Преку напорна работа, многу труд и посветеност ќе ја претвориме нашата визија и цел за Делчево во реалност. Секогаш работа, Секогаш Делчево. Секогаш Македонија е нашето мото. Работата е нашата одлика, работа за доброто на граѓаните. Одиме напред кон нови победи и успеси за напредно и просперитетно Делчево, со повеќе работни места и подобри услови за живот, потенцира Соколов.

Старата железничка станица во Хеленсбург е омилена локација за фотографи во околината на Сиднеј.

На видеото оваа стара преубава локација е под вод како резултат на атмосферските врнежи, па фотографиите од рака не беа опција како што беше опција видеото со дрон.

 

Тим од истражувачи од Универзитетот Сун Јат-Сен користеле уредување на гените за да се коригира потенцијално фатална состојба на крвта. Ова светско прво достигнување претставува прв чекор кон иднината, каде буквално ја уредуваме болеста од нашите тела. Луѓето кои страдаат од бета-таласемија ќе треба да примаат трансфузија на крв доживотно, а болеста е генетска. Децата кои ја примаат од нивните родители болеста, може да развијат опасна по живот анемија, згрутчување на крвта, деформирани коски, жолтица ... списокот продолжува и продолжува. Тим од истражувачи кои го поздравуваат Универзитетот Сун Јат-Сен, користеле уредување на гени за да ја поправат грешката во ДНК која ја предизвикува оваа состојба - и тоа го правеле во вистински човечки ембриони. Оваа најнова работа беше објавена во списанието Protein and Cell. Иако сѐ уште сме далеку од клиничките испитувања, делото претставува прв чекор кон иднината во која можеме буквално да ги уредиме болестите од одржливи човечки ембриони и, можеби, дури и нашите сопствени тела.
Сепак, пред ова да се случи, постојат голем број на регулаторни пречки што ќе треба да се надминат. Џенифер Дудна, еден од водечките светски истражувачи за генерирање на генетски податоци, забележа на бизнис конференцијата WIRED во 2017 година во Њујорк, "Мислам дека е навистина веројатно дека во не толку далечна иднина, [генското уредување] ќе излечи генетска болест ... но глобално ние треба да излеземе со консензус за напредок на одговорен начин ".
Оваа извонредно моќна алатка има многу потенцијал, но треба внимателно да се разгледа.

Тим истражувачи од Универзитетот во Бафало дизајнираа компјутерски систем за безбедност кој го користи човечкото срце за да го отклучи. Системот ја мери неговата големина, форма и движења, и продолжува да го следи до 30 метри.

20 години Французите граделе средновековен замок користејќи средновековни техники, а резултатот е неверојатен.

Ако сте фасцинирани од средниот век, не ви треба временска машина за посета на периодот. Замокот Guedelon во Бургундиј, Франција е единствен проект каде што волонтерите и истражувачите градат автентичен замок од 13 век, користејќи само техники и материјали што биле достапни во тоа време.

Мишел Гејот и Мерилин Мартин го започнаа проектот за замокот Гуделон во 1997 година, а оттогаш се приближуваше до нејзиното неизбежно завршување. Денес, таа создаде над 55 работни места и привлекува повеќе од 300.000 посетители секоја година. Завршувањето на ова неверојатно чудо се очекува околу 1253 - или 2023 година во денешниот свет.

Во текот на вчерашниот ден кандидатот за градоначалник на општина Берово од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, г-сподин Никола Атанасов беше на средби со граѓаните низ централното градско јадро и градскиот пазар во Берово. Тој преку својата фејсбук страница порача: 

-"Нашата општина поседува ресурси за развој и подобрување на квалитетот на живот на сите граѓани.
Туристичко место каде што ќе ги користат природните благодети сите посетители вљубеници во природата."

Фотографиите се превземени од неговата фејсбук страна.

Француската компанија Cyril Rolando, која работи под името на уметникот Aquasixio, е врвот на француското дигитално сликарство.

Тој ги фокусира своите дела околу емоционалниот аспект на луѓето и боите на животот. Овој француски уметник создава надреалистични фантазиски универзуми, инспирирани од Хајао Мијазаки и познатиот Тим Бартон.

Погледајте ја колоритната и магична галерија во продолжение.

Симпатичната Луо Ли Ронг од Кина , талентиран уметник, креира скулптури од живописната големина на жени, инспирирани од ренесансната уметност.

В Сабота со почеток во 15 часот се закажани натпреварите од 6 коло во новоформираната 2 фудбалска лига Исток, коло во кое екипата на довчерашниот прволигаш Брегалница Штип ќе и гостува на екипата на Тиквеш. Пред своја публика Каменица Саса силите ќе ги одмери со Кожуф Гевгелија. Осогово на стадионот Никола мантов во Кочани ќе го угости тимот на Хорионт додека во Струмица Беласица ќе ја пречека Победа од Валандово. во последниот натпревар Борец од велес ќе и гостува на екипата на Плачковица во Радовиш.

Коалицијата предводена од СДСМ секојдневно добива се поголема поддршка од граѓаните. Нашата визија, нашите проекти, нашата единствена цел „Живот во Македонија за сите“, не обединува заеднички да го постигнеме зацртаното.

На коалицијата составена од 22 партии, во Кочани и се придружи и ВМРО – Народна партија за да учествува во враќањето на животот за сите граѓани во нашата општина. Ние и досега имаве успешна соработка, особено во Советот на Општината, каде заедно ги

Со приклучувањето на ВМРО – Народна партија кон коалицијата уште еднаш потврдуваме дека сите ние – леви, десни и партии од центарот, го слушнавме гласот на граѓаните, кои сакаат заедништво наспроти поделби. Ние сме за фер и демократски избори и се обврзуваме заедно и бескомпромисно да работиме во одбрана на правдата, вистината и иднината.

Затоа ги повикувам членовите и симпатизерите на ВМРО-НП и сите граѓани да ни ја дадат поддршката на овие локални избори за да го вратиме животот за сите.

Заедно сме посилни, заедно можеме повеќе.

За живот во општина Кочани, за живот во Македонија.

Гласајте за бројот 19, за нашите кандидати за градоначалник и за членови на Советот на општината

Тимот на Делчево стигна до историска прва победа во Првата Лига, откако славеше на гостувањето во Скопје, кај составот на Спартак со 32:33 со гол постигнат во последните моменти од натпреварот, кој беше за прво и последно водство на гостинскиот тим.
Во текот на целиот меч домашните ракометари на Спартак го диктираа темпото и водеа најчесто со 2 до 4 голови разлика, а нерешено беше само на стартот, 1:1, како и во финишот 31:31, 32:32, пред гостите од Делчево да го постигнат голот вреден победа и бодови.
Најистакнат поединец во победничкиот тим беше Гоце Ѓоргиевски со 14 голови, кој практично сам го победи Спартак, а Ѓорѓиев даде 7, додека кај домашниот тим најдобри беа Манев со 8 и Ангеловски со 7 голови

 

Инспиративен и емотивен говор на носителот на советничката листа на кандидати за советници од ВМРО-ДПМНЕ и здружената коалиција составена од ВМРО-НП, Социјалистичка партија, Демократски сили на Ромите и ГРОМ, Сашко Иванов.

Во салата на Спомен дом АСНОМ вечерва во Делчево   претставување имаше кандидатот за градоначалник на општина Делчево од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Иван Соколов а претставена беа и кандидатите за советници од ВМРО ДПМНЕ и коалициските партнери. Носителот на листата на советници од оваа партија Сашко Ивановски меѓу другото до присутните сопартијци и присутни граѓани ја упати следнава порака:
-Вечерва имам голема привилегија и чест да јавам дека фалангата на ВМРО ДПМНЕ и коалицијата под полна пареа, освежена, максимално мобилизирана, засилена охрабрена и со ваша силна поддршка со ваша силна подршка, гази, меле, дроби се пред себе и оди во една сигурна победа. Горди мои делчевчани, ве повикувам заедно обединети на овие избори да ни бидете ветар во грб, сила логистика насочувач и коректор. сите ние сме си потребни еден на друг бидејки ова не се само локални избори, ова е безмалку референдум за тоа дали ќе постоиме, избори на кои бираме унитарност, бираме двојазичност.
received 1730203446992064Од утре натаму не смееме да дозволиме да не излажат да не уценат, да не поткупат, да ни сеат магла, да ни шијат црна кошула да ни плетат гајтан, да не дозволиме да не скршат да не поделат бидејки тие се мајстори на тој занает и само тоа го знаат, рече носителот на листата на советници од редовите на ВМРО ДПМНЕ и коалицијата, Сашко Ивановски.                 Кандидатот за градоначалник Иван Соколов доколку биде избран за градоначалник навести заедничко решавање на проблемите со кои се соочува општина Делчево.
 -Почитувани сите заеднички да се сплотиме и да им навестиме на граѓаните дека доаѓа пролет, дека започува нова ера, дека ќе се менуваат работите на подобро, да навестиме дека нема повеќе да молчиме, дека во Делчево ниту земјоделците ниту индустријалците ќе молчат повеќе, сите заедно ќе тргнеме во ново време сите заедно ќе тргнеме во една подобра Македонија сите заедно ќе тргнеме кон едно подобро Делчево, рече меѓу другото на вечерашново претставување кандидатот за градоначалник на општина Делчево од редовите на ВМРО ДПМНЕ и коалицијата, Иван Соколов.

Продолжува успешната практика на искористување на европските фондови за реализација на проекти со европски пари во општина Македонска Каменица. Претставници на рударското гратче заедно со претставници на општина Белица, Р. Бугарија го потпишаа договорот за нов проект под наслов „Реставрација на објекти од историско и културно значење и заштита на материјални и нематеријални културни наследства во Белица и Македонска Каменица“.

Проектот се спроведува во рамки на ИПА Програмата за прекугранична соработка помеѓудвете земји. - Со новодобиените финансиски средства кои се во вкупен износ од 3 милиони денари ќе се набавува нова ИТ опрема, за Домот на културата во М.Каменица, а ќе бидат организирани и неколку работилници на кои ќе се разменуваат искуства помеѓу жители од двете држави, Бугарија и Македонија, рече градоначалникот на општина М.Каменица, Дарко Митевски. Со реализацијата на овој проект значаен за жителите на Македонска Каменица општината останува лидер во регионот по бројот на искористени средства од европските фондови

Од Комисијата за следење на проектот при Општина Делчево се известуваат сите заинтересирани лица кои сакаат да ги користат услугите од програмата „Општинско- корисна работа 2017“, проект „Подобри услуги за подобри луѓе“, да се пријават во просториите на Општина Делчево најдоцна до 27 Септември (среда).

Пријавата може да ја пополни и трето  лице во име на крајниот корисник на услугите од активноста „Грижа за стари лица“.

 Критериуми според кои ќе бидат определени 24  крајни корисници се: 

- Корисникот да не е пензионер или да прима минимална пензија,
- Корисникот да живее сам,
- Корисникот да не е во можност да ги извршува услугите кои се нудат со проектот.

Пријавите можат да се поднесат лично во просториите на Општина Делчево кај лицето Наташа Димитровска.

Врз основа на договорот за соработка помеѓу АВРМ, програмата за развој на обединетите нации УНДП и општина Делчево повторно се спроведува проектот општинско корисна работа во кој оваа година ќе бидат ангажирани 15 евидентирани невработени лица кои бараат работа. За својот ангажман лицата ќе добиваат месечен надоместок од 6200 денари во период од 6 месеци во кој период доколку се корисници на социјална помош истата нема да им биде укината.

-Оваа година во Делчево со програмата за општинско корисна работа ќе има 6 негователи на деца во детската градинка, 6 негователи на стари и изнемоштени лица, еден дипломиран психолог кој би работел со деца во Дневниот центар со посебни потреби и 2 помошници во народна кујна, истакна Билјана Прачковска, директор на Центар за вработување Делчево

Од општините во регионот проектот ќе се спроведува и во Пехчево каде ќе бидат ангажирани 15 евидентирани лица, а иста е бројката на невработените лица од М.Каменица кои ќе бидат опфатени со оваа програма.

- По завршувањето на огласот лицата ќе бидат селектирани најдоцна до понеделник а нивното знгажирање ќе започне од 1 октомври, додава Прачковска.

Инаку во општините Делчево и М.Каменица моментално работа бараат 2934 лица. од нив 1088 се активни баратели на работа додека пасивни баратели има вкупно 1846 лица.

Jавното претпријатие за комунална дејност „Брегалница“ Делчево преку проект на Источно-планскиот регион наскоро ќе го поднови возниот парк со нови возила. Станува збор за 77 возила за собирање и транспортирање на отпадот кои подеднакво ќе бидат распределни во 6 општини од источниот регион за чии јавни претпријатија исто тка епредвидено набавка и на вкупно53.600 канти за одделување на различните видови отпад. Како што истакна директорот на ЈПКД „Брегалница“ Делчево, Дарко Гоцевски, колку и какви видови на возила ќе добие делчевското јавно претпријатие ќе се знае откако ќе заврши тендерто за избор на најповолен понудувач.

-Во процедура сме на добивање возила преку програмата на Источно - планскиот регион, проект работен преку претпристапниот фонд ИПА на Европската Унија, така да треба да биде распишан тендерот за набавка на возила и канти. Во овој проект ќе бидат вклучени 6 градови од источниот регион меѓу кои Делчево, Берово, Пехчево, М.Каменица и Свети Николе. Тоа се возила за собирање и транспортирање на смет како и багерии други возила. Со овој проект исто така планирана е и набавка на 53.600 канти за одделување на сметот и вкупно 77 камиони. Вредноста за набавка на возилата и кантите за отпадоци е 26,7 милиони евра, истакна директорот на делчевското јавно претпријатие, Дарко Гоцевски.

Освен набавката на нои возила за Делчево според директорот Гоцевски, најважно е тоа што во рамки на регионализацијата на локалните депонии наскоро се очекува и решавање на проблемот со постоечката депонија за која согласно проектот за регионални депонии комуналниот отпад од Делчево ќе биде собиран и транспортиран до регионалната депонија во Ранковце.

- Единствено решение да се затвори градската депонија е комуналниот отпад да се транспортира на централна постапка. По нашите мерења во Делчево станува збор за некаде околу 15 тони неселектиран отпад меѓу кој пластика, метал, стакло, отпад кој се собира на ниво на Делчево и селата кои ги опслужуваме а кој ќе биде транспортиран до споменатата локација.

Во Делчево вчера (понеделник 18.09.2017) се одржа првата обука наменета за членовите на Локалното коориднативно тело кое во наредниот период согласно активностите за имплементација на Стратегијата за Ромите ќе работи на зајакнување на капацитетите во 4 области:
-Стратешко планирање;
-Генерирање фондови;
-Мониторинг и евалуација и
-Партиципативно буџетирање.

-Локалното координативно тело во Делчево е формирано во 2017 година.Тоа имаше за цел креирање на локалните акциони планови во споменатите 4 области заедно со претставници од Центарот за социјални работи, Агенцијата за вработување, Член на КХАМ, Член на Тернипе МК , а јас како координатор на мојата иницијатива ги вклучив и претставници од ОЈУДГ „Весели Цветови“ и ООУ “Св.Климент Охридски“, се со единствена цел, а тоа е поголемата вклученост на институциите, поголемо запознавање со обврските и целите на тоа локално коориднативно тело за да можат да ги имплементираат политиките кои што се однесуваат за Ромите на локално ниво, изјави локалниот координатор Џулиета Мемедова.

Ова е првата од неколкуте предвидени работилници кои се спроведуваат 12 општини во Македонија во кои значителен број на ромско население и каде веќе се формирани локални акциски групи.

Идејата за овие работилници потекна од минатата година кога на едно место во Скопје се собраа претставници од сите локални заедници, односно претставници на ромските медијатори, здравствени медијатори од РИЦ- овите и од Националното координативно тело и се утврди дека во одредени општини постојат недостатоци односно не постои соработка за одредени прашања, во некои општини има поклопување на ингеренциите.
Во текот на изминатата година ЕПТИСА заедно со Министерството за труд и социјална политика ги формираа локалните координативни тела и овој проект доаѓа на некој начин како надоврзување на активностите за поддршка на имплементацијата на Националната стратегија односно овој проект е во насока на јакнење на капацитетите на локалните координативни тела поаѓајки од надлежностите на истите. Според Националната стратегија тие имаат надлежности и за стратешко планирање и да учествуваат во подготовката на буџетите на локално ниво што се однесуваат на имплементација на акциските планови, треба да го мониторираат процесот на реализација меѓутоа од друга страна сакаме да ги зајакнеме нивните капацитети, бидејки и тие ќе бидат предмет на монитроинг од други институции во однос на тоа како ја спроведуваат својата работа, истакна Гордана Несторовска во својство на обучувач на денешната работилница.

 

Во општина Виница привршуваат подготовките за изградба на новиот Музеј на Култура, проект кој заедно со музејот “Теракота“ и Виничко кале е дел од активностите за збогатување на културната и туристичка понуда на општината.

-При крај се подготовките по што ке следува реализација на проектот, кој за културната историја на виница ќе значи многу. Планирано е во новиот музеј да се видат сите облици на културното живеење во виница од 19 век па се до денес. Преку презентација на автентични предмети, документи и фотографии, траидиоцлани носии и стари музички инструменти да се прикаже растот на Виница во делот на културата, истакна актуелниот градоначалник Емил Дончев.

Исто така во музејот на културата ке оставиме простор и за презентација на ансамблите и фолклорните групи од овој крај, градскиот машки хор, тамбурашкиот оркестар, староградските групи “ Јана “ и “ Распеани Виничани“. Ќе има простор и за фестивалот за Хумор и сатира “ Ин Виница Веритас“, фестивалот “Истибањско здравоживо“ и се што на некој начин е поврзано со културните збиднувања на овие простори.

Музејот на културата во виница ќе се гради со финансиски средства од буџетот на општината предвиден за оваа и наредната година.

Синоќа просториите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Делчево беа претесни да ги соберат сите членови и симпатизери како и останати граѓани кои сакаа да присуствуваат на отворената промоција на кандидатот за градоначалник на општина Делчево на претстојните локални избори ма 15 Октомври.

Составена од досега невидена еуфорија, силни аплаузи и победнички скандирања, беше атмосферата која го одбележа денешниот ден во Делчево.

Пред насобраните неколку стотина граѓани се обрати кандидатот за градоначалник,  Иван Соколов при што меѓу другото најави силен ангажман и посветеност за искористување на неговите лични контакти на соработници низ целиот свет за покренување на инвестициски циклус за отворање на нови работни места во Делчево во наредните 4 години.

На промоцијата исто така беа претставени и кандидатите за советници од ВМРО-ДПМНЕ и здружената коалиција составена уште од 4 политички партии која се приклучи на ВМРО-ДПМНЕ.

Расположението на присутните граѓани е на високо ниво за која што цел најавија победа во прв круг и избор Иван Соколов за нов градоначалник на Делчево.

На промоцијата присуствуваа и актуелниот градоначалник Дарко Шехтански, Претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Делчево, огромен број на поранешни партиски функционери, целокупното раководство на сите партиски тела, коалициони партнери и многу други граѓани.

Фотографии од настанот превземени од фејзбук страната на Иван Соколов:

Кратки видеа со изјава на Иван Соколов:

 

Вчудоневидувачки изјави на Премиерот Зоран Заев пред целокупната Македонска јавност за укинување на субвенциите за дел од делчевските земјоделци кои тековната година нема да произведат 10% повеќе земјоделски произаводи од претходната година.

Со ваквите најави во огромна мера се врши измејување и подигрување со маката и трудот на делчевските земјоделци и останатите граѓани за кои земјоделието им е основна гранка за гола егзистенција во Република Македонија.

 

Младиот и перспективен Денис Зенулов од Делчево е новиот кандидат за советник во Делчевскиот Совет на претстојните локални избори кои ќе се одржат на 15 октомври. 

Поволните хидрографски карактеристики на општината Делчево во голема мера се значаен предуслов за развивање на зголемена стопанска дејност, како и опстојување и развој на населените места. Ваквата состојба е значаен но не и доволен предуслов за развој на општествениот живот на овие простори. Секако своја доминантна улога имаат и повеќе други општествени активности пред се под влијание и директна завосност на институциите на локално и национално ниво.

За свртување на вниманието на целокупната Македонска јавност особено пред одржувањето на локалните избори, сакаме да го реафирмираме фактот на постоење на богат хидроенергетски потенцијал на Делчевската котлина, кој доколку стратешки се искористи може да му донесе целосен препород на оваа општина.

Политичките чинители на локално и национално ниво мора да изнајдат начин ваквата поволност и природно богатство токму во хидролошкиот потенцијал да го стават во фумкција на локалниот економски развој и напредок на граѓаните преку обезбедување на нови работи места.

Во прилог на оваа теза оди и еколшката поволна состојба која за разлика од други региони на државата се на далеку повисоко ниво, главно поради непостоењето на голема загадувачка индустрија, па оттука Делчево и околниот микрорегион претставува погодно подрачје за развој на зелени бизниси на локалната економија.

Хидрографски карактеристики


Потеклото на Пијанец е тектонско. Според геоморфолошките испитувања на Б.Ж Милоевиќ, Цвиииќ и други научници уште во Палеоген котлината Пијанец претставувала посебна долина одвоена од Кочанската и Малешевската. Растроените, превртени и набрани палеогенски седименти укажуваат дека во Предплиоценот настанеле силни тектонски движења, односно, спуштање на теренот меѓу овие котлини и како резултат на тоа се создал горниот тек на долината Брегалница.

Конкурси, натпревари, многу дружење, едукативни настани, креативност и многу други актуелности. За претстојните активности на ЈЛБ "Илинден" проследете го видео прилогот во продолжение.

;

Денеска од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ беше објавена листата на кандидати за советници кои ќе се натпреваруваат со своите политички платформи во трка на поддршката од граѓаните на општина Делчево, на претстојните Локални избори 2017.

Реакциите на самите членови и симпатизери на партијате се повеќе од воодушевувачки, со коментари од типот дека ова е најдобрата кандидатска советничка листа што некогаш им била понудена на граѓаните.

Самата листа изобилува со кадри од најразлични профили на образование и дејности.

Но она што е најимпресивно е бројот на застапени претставници од најзначајните политички партии во Делчево кои свое место најдоа во погорниот дел од кандидатската листа.

Како втор на советничката листа е кандидатот на ВМРО-Народна партија, младиот и перспективен Николчо Ситновски кој е веднаш зад носителот и претставник на ВМРО-ДПМНЕ, Сашко Ивановски кој е истакнат и познат просветен работник во Делчево. На листата на добитни победнички места се и претставниците на Граѓанската опција за Македонија-ГРОМ, Социјалистичката партија на Македонија-СПМ и Демократскиот сојуз на ромите во Македонија-ДСР. 

На овој начин листата на кандидати за советници на ВМРО-ДПМНЕ претставува силна и обединета политичка сила која е цврсто решена да сед противстави на деструктивните и нерационални политики на актуелната владејачка гарнитура во Владата на СДСМ, ДУИ и партијата на Зијадин Села.

Целата кандидатска листа за советници на ВМРО-ДПМНЕ и здружената коалиција проследете ја нивната официјална фејсбук страна, каде можете да ги следите нивните активности во наредниот период.

Градот кој го носи името на најмаркантната револуционерна личност во Македонската историја, големиот Гоце Делчев, повторно ќе биде предводник на борбата на Македонскиот народ за слобода и независност.

Времето со песна се враќа и во многу работи духот на градот повторно го раѓа. Не случајно во оваа песна се излеваат зборови кои нас старите делчевчани не потсеќаат на бате Жаре, Асан, Голуп, Батко и Томе, старата градска тајфа.

Оние кои во тогашно време го паметат Монтекарло-кафеана градска во која секоја вечер пијалок се точи, покер и табла се игра, а Елмас, Ацо и Демирша, оркестар весел со танго и валцер младите делчевчани како видри витки во игра ги водат, а потоа со тајфата стара на серенада.

Ех, време ли беше тоа и старо и младо на вечерно корзо, кој од кој поубав и подотеран, секој на секого поглед со поглед му праќаше.

Бате Жаре, Асан, Голуп, Батко и Томе боеми незаборавени, времето нивно да се врати, чаршија да заличи.

Уживајте во овој наш музичко-илустриран времеплов.

Најчитано: Флеш- Култура

No result.
loading...

Наши пријатели

Наша анкета

Какви се Вашите очекувања од 2018 година?
Go to top

Потребен е LIKE на нашата фејсбук страна