Малкумина одбираат да живеат на Арктикот, но оние кои го прават тоа обично се во близина на некоја заедница или засолниште кое им нуди топлина и безбедност. Сепак, постојат неколку несреќни луѓе кои се нашле осамени сред дивината на Арктикот. Многумина од нив умираат, но некои преживеале за да ја раскажат нивната неверојатна приказна.

1. Поларна мечка како милениче

Во 1757 година, Брус Гордон паднал во морето кога неговиот брод бил згмечен од две ледени брегови. Тој „слетал“ на парче мраз и го гледал својот екипаж како исчезнува. Кога конечно го пронашол бродот, тој бил превртен наопаку, а поларните мечки се хранеле од неговите пријатели. Гордон собрал што можел од бродот и се хранел со тоа. Имал проблеми со поларните мечки, а откако убил една со нож, се појавило мало поларно мече. Гордон го одгледал како милениче. Тој ја научил мечката да лови риби за него и да ги брка другите мечки. Со текот на времето, мразот на Гордон испливал до Гренланд каде што нашол група домородци. Тоа биле првите луѓе кои ги видел со години.

2. Напад од фока убиец

Во 1985 година, Гарет Вуд и неговата група поларни истражувачи биле присилени да поминат преку тенок мраз. Тие се плашеле од кршење на мразот, но наместо тоа од водата излегла голема фока. Животното го фатило Гарет за нога и се обидело да го повлече под вода. Придружниците на Гарет почнале да ја удираат фоката по очите и таа се вратила во водата. Но, само што Гарет станал од земјата, фоката повторно го нападнала. Кога конечно ѝ избегал, тој морал да се влече по ледот со својата секира до колибата. Таму добил медицинска помош и преживеал.

3. Нож од измет

Истражувачот Питер Фројшен се нашол во голема бура во 1926 година. Бидејќи не можел да се движи поради силниот ветар и снег, се сокрил под својата санка и чекал да помине бурата. Кога се обидел да мрда, сфатил дека е закопан под дебел слој снег и мраз. Повеќе од 30 часа се обидувал да направи пат низ мразот, но неуспешно. Бидејќи бил очаен, Питер го искористил својот замрзнат измет како нож и го ископал мразот. Потоа му биле потребни уште 3 часа да се врати во својата база. Прстите на неговите нозе веќе имале гангрена и тој ги ампутирал со чекан и клешти без анестезија.

4. Прошетка преку океанот

На почетокот на 1914 година, бродот Карлук веќе поминал 5 месеци заробен во мраз. Екипажот бил присилен да го напушти бродот, но биле сред огромна замрзната површина и не знаеле од каде и како да се вратат дома. Капетанот Боб Бартлет испратил екипи за истражување, но никогаш не се вратиле. Конечно, капетанот го одвел остатокот од групата до еден остров кој бил оддалечен 128 километри. Бидејќи неговите луѓе биле премногу изнемоштени да продолжат, Бартлет го изодел останатиот пат сам. Придружуван само од инуитски ловец по име Катактовик, Бартлет поминал 1.100 километри за 37 дена преку замрзнатите води на Сибирот. Потоа пронашол руски офицери кои организирале спасување. Додека стигнале до останатиот екипаж, повеќе од половина луѓе умреле.

5. Сред бура со тенко палто

Во март, 1990 година, Кеизо Фунатсу излегол од кампот на кратко да ги нахрани кучињата. Носел само тенко палто на себе. Но додека бил надвор ветрот се засилил, па тој не можел да види ништо освен бескрајно белило. Се обидел да повика помош, но едвај го слушал сопствениот глас. Па, ископал дупка и се сокрил внатре со надеж дека тоа ќе го стопли. Во меѓувреме, неговите колеги се заврзале со јаже од 105 метри и шетале во круг надевајќи се дека Фунатсу ќе го види јажето. Но тој бил во дупката, па јажето му поминало над глава. Фунатсу чудесно успеал да ја преживее бурата.

6. Преживување на 62 години

На почетокот на 2016 година, Полуис Кејутак кој имал 62 години, заедно со два члена од семејството тргнале на патување со моторна санка. Патот бил 300 километри. Почнала снежна бура која ги исфрлила од патот, и кога сфатиле дека се изгубени забележале дека имаат уште многу малку гориво. Со нив имале само чај, шеќер, една вреќа за спиење и нож. Семејството направило засолниште од мраз. Се обидувале да се стоплат движејќи се и ловејќи. 9 дена подоцна биле пронајдени од групата која ги барала, откако таа поминала 9.000 километри квадратни.

7. 2 години во мраз

Во доцните 1800-ти, бродот Жанет поминал речиси 2 години заробен во мраз пред конечно да потоне. Бродот бил евакуиран кога почнал да тоне, а капетанот Џорџ Де Лонг го водел својот екипаж низ морето до Сибирот. По пат изгубиле многу луѓе, но штом стигнале, групата била поделена на две за полесно да најдат помош. Едната група успеала да најде помош, но од групата на капетанот бил пронајден само неговиот дневник. Во него имало листа од сите луѓе кои умреле како и денот на нивната смрт. Од 33 луѓе кои го почнале патувањето, преживеале само 13.

8. 58 денови на замрзнато езеро

Во 1967 година, Боб Гошје летал со авион кога се изгубил во бура. Бидејќи горивото му било при крај, морал да слета на замрзнато езеро далеку од цивилизацијата. Тој преживеал сам на температура од -51 степен Целзиусов, јадејќи само замрзнати риби. Навечер тој и авионот биле опкружувани од волци и гаврани кои го чекале да умре. Кога завивале волците, завивал и тој. Полека почнал да ги гледа како единственото друштво кое го има. Но, по некое време тие се откажале и тој се соочил со ужасна осаменост која според него е најлошо нешто што го почувствувал. По 58 денови, тој бил спасен од авион.

9. 2 години на Арктикот

Ада Блекџек била млада неискусна Инуитка. Таа никогаш не го напуштила својот дом, не знаела да лови, ниту пак да направи иглу. Сепак, во 1921 година, таа и 4-ца мажи биле избрани од истражувачот Вихјалмур Стефансон да постават камп на остров на Арктикот кој Стефансон сакал да го освои во име на Велика Британија. Групата верувала дека ќе преживее од ловење, но штом настапила зимата тие почнале да гладуваат. Тројца од мажите заминале да побараат помош, оставајќи ја Ада сама да се грижи за еден болен маж. Мажите не се вратиле, а болниот умрел, па Ада останала сама во дивината. Таа морала да се научи да лови за да преживее. Преживеала навистина страшни работи, како бегање од поларни мечки. Кога по 2 години била спасена, ја критикувале зошто дозволила да умре мажот кој бил белец.

10. Бегство со санка од кучешки ребра

Во 1950-тите, владата на Канада ги присилила Инуитите да живеат во населби, но некои не го прифаќале тоа. Еден човек толку се противел што решил да живее од земјата како неговите предци. Неговото семејство било загрижено дека ќе умре. Тие му ги земале алатите и го присилиле да дојде со нив. Но човекот си направил свои алати. Направил нож од својот измет и го искористил за да убие и одере куче. Од неговите ребра и кожа направил санка, и неговиот „изум“ бил влечен од живо куче. Успешно избегал и целиот живот го поминал во дивината.


 

Најчитано: Флеш- Интересно

No result.
loading...

Наши пријатели

Наша анкета

Какви се Вашите очекувања од 2018 година?
Go to top

Потребен е LIKE на нашата фејсбук страна