Наместо паушални прес конференции излезете пред очите на граѓаните и одговорете им за суштинските прашања поврзани со политиката на СДСМ, рече денес на прес конференција, претседателот на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Делчево, Драган Христов, како одговор на неговото споменување на прес конференција на која вчера излезе советникот од редовите на СДСМ Делчево, Горан Трајковски.

-Одговорете и на јавноста:- Дали нема да ви биде срам да излезете од дома и да ги погледнете граѓаните во очи, без да се засрамите додека СДСМ ја понижува Македоија планирајки да воведе двојазичност, а со тоа на генерации Македонци да им го уништите сонот за сопствената држава, рече Христов прашувајки го Трајковски:

- Како ќе се чувствувате додека купувате во продавница со новите банкноти кои СДСМ само за да дојде на власт ги договори со албанските партии додаде претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Делчево како одговор на вчерашниот прес на Трајковски.

Градоначалникот на Делчево, Дарко Шехтански, присуството на прес конференцијата по повод започнувањето на проектот за енергетска ефикасност, денес го искористи да му се обрати на советникот од редовите на СДСМ, Горан Трајковски, кој вчера го обвини за големиот број нереализирани проекти ветени согласно неговата програма. Во обраќањето за регионалните телевизиски куќи, Шехтански истакна:

„Енергетски ефикасно осветлување во регионот Делчево-Благоевград“ е насловен проект со кој до 2018 година се предвидува поставување на 760 лед светилки во 7 погранични села и централното градско подрачје. На прес конференција која во Делчево се одржа по повод почетокот на проектот беше истакнато дека негова главна цел е заштеда од 60 отсто на финансиите наменети за јавно осветлување.

Младите од населбата „Милково Брдо“ со палење смреков оган ја продолжија традицијата во чест на празникот „Прочка“ или „Велики Поклади“. По претходно организирана акција заедно со своите дедовци тие го запалија смрековиот куп висок неколку метри и на тој начин како што велат постарите го истеруваа злото од претходната година.

Помала група на претставници од Ѕвегорската сурова, денеска учествуваа на манифестацијата Струмички карневал во Струмица. 

Дека годините не се пречка да се постигнуваат завидни резултати и во подоцнежна возраст покажува примерот на пензионерот Цветко Ефтимовски од село Габрово кој веќе 20 години во како дел од здружението на пензионери од Делчево во неколку спортски дисциплини редовно освојува медали на пензионерските спортски игри кои ги организира здружението на пензионери на Македонија.

Со одигрување на финалниот натпревар заврши државното првенство во футсал за средношколци чиј домаќин во изминатите три дена беше СОУ "М.М.Брицо" од Делчево. Финалето им припадна на средношколците од гимназијата ,,Ристе Ристевски - Ричко" од Прилеп кои по изведувањето на пенали со резултат 5:4 беа подобри од гимназијалците од училиштето ,,Никола Карев" од Струмица.

Од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната прес конференција му одговорија на Горан Трајковски за неговите (како што беше кажано) "дрски небулози дозирани со вистини и полувистини".

На вчерашната прес конференција Градоначалникот на општина Делчево, г-динот Дарко Шехтански отворено и со директни факти ги разобличи лагите кои што претходно беа изнесени од Горан Трајковски од општинската организација на СДСМ во Делчево.

Еден од најмладите кик бокери член на кик боксинг клубот АС од Делчево, делчевецот Павел Стојчевски, освои два сребрени медали на штотуку одржаниот меѓународен Гран-при куп „Сараево 2017“. Тој медалите ги освои откако ги доби борбите во категоријата поинт-фајт за натпреваррувачи под 28 кг, како и дисциплината лајт-контакт за натпреварувачи под 37 кг. На турнирот во Сараево нашите спортисти кои настапија како WAKO Македонија освоија вкупно 36 медали, а беа прогласени и за најдори на ринг. Делегат на натпреварувањето беше познатиот македонски кик-боксинг судија, воедно и татко на Павел, Љупчо Стојчевски, кој воедно беше и шеф на татами. Инаку под будното око на неговите сестри Елена и Христина кои исто така се познати имиња во кик-боксингот Павел Стојчевски уште од мали нозе се занимава со овој прилично тежок спорт, а досега освен овие медали има освојувано и други награди пред се на државните првенства. 

Група од 20 момчиња од делчевската населба Милково Брдо веќе две недели се подготвуваат за одбележување на христијанскиот празник „Прочка“ или во народот познат како „Велики Поклади“. Сакајки да ја сочуваат традицијата која им останала од нивните дедовци која налага палење смреков оган на самиот ден „Поклади“, тие самоиницијативно се организираа и спроведоа акција за собирање смрека.

Од четврток до сабота СОУ „М.М.Брицо“ за прв пат ќе биде домаќин на средношколското државно првенство во машки футсал.

Дека германски Бретен со ништо не може да ја замени родната Бигла, покажува примерот на повратникот Зафир Васев, човекот кој сиот свој работен век го поминал во Германија, но сега родниот крај не би го менувал за ништо. Работата за Васев претставувала задоволство, тој најголем дел од работното време го поминал во познатата фабрика „Неф“, но имал познавање и од градежништвото, па во слободното време бил ѕидар.

Во недела 19.02.2017 година во Делчево се одбележа 73 годишнината од реализацијата на февруарскиот поход во 1944 година. По четвртти пат традиционално, во чест на овој значаен историско-воен настан во организација на општина Делчево и Градоначалникот Дарко Шехтански, се одржа планинарски марш на планината Голак.

Дел од наставниот кадар на чело со директорот на ООУ „Св.Климент Охридски“ од Делчево ја завршија тридневната посета на месноста Рача, Р.Србија каде беа дел од одбележувањето на патрониот празник на основното училиште „Караѓорѓе“, училиште со кое врз база на збратимувањето ја негуваат соработката која започна од 2009 година.

Сите ние мечтаеме за нешто...За некого!

Мечтаеме за богата куќа со сребрен темел, во која не сме моќни да создадеме дом.

Сакам кога ми е досадно, едноставно во љубов сум со мојата лична монотонија, мразам само што сонот одамна ме напушти и никако да го придобијам...
Мислам на тебе...
Човек реалност, со име и презиме...

...

Во првиот контролен натпревар пред почетокот на пролетниот дел од сезоната екипата на делчевска Брегалница одигра мирољубиви 1:1 со незгодниот противник екипата на ФК "Малеш" од Берово.

Со полни 95 години, Блажо Трајановски од с.Драмче е еден од најстарите жители на Делчевско, но и редок пример на човек кој повеќе од 80 години се занимава со пчеларство. Околу 250 пчели годишно на дедо Блажо му носат принос и до 4.000 килограми квалитетен мед кој Трајановски редовно го продава на градскиот пазар во Делчево. За добар квалитетен мед според Трајановски потребна е чиста паша која е најдобра на повисоките места каде и самиот тој на повеќе места има подигнато пчеларници.

Момчето кое своите почетоци ги направи во ФК Брегалница Делчево, младиот и надежен фудбалер, Христијан Христов, својата кариера ја продолжува во редовите на второлигашот А.О „Ксанија“ од Крит.

Во четврток, 16. февруари, во 11:00 часот, во ООУ „Ванчо Прке“ во Делчево, Директорот на Мисијата на УСАИД, Г. Џејмс Стајн ќе му се придружи на Градоначалникот Дарко Шехтански и на граѓаните на општина Делчево во одбележување на изградбата на нова атмосферска канализација која ќе ја зголеми отпорноста на урбаната населба “Милково Брдо” кон ризикот од поплави кои можат да бидат предизвикани од екстремни временски појави.

Општините Делчево и Пехчево се дел од двата заеднички проекти во делот на развој на туризмот и заштита на животната средина. Првиот проект кој се имплементира има за цел одржливо управување на природните ресурси во микро-регионот Пијанец - Малеш.

Со одигрување пријателски натпревар на 17 март против екипата на ФК „Малеш“, фудбалскиот клуб „Брегалница“ Делчево ги продолжува подготовките за пролетниот дел од сезоната во третата фудбалска лига - Исток.

Најголемата љубов е онаа која ја буди душата и те тера да се бориш за повеќе.

Oнаа која разгорува оган во срцето, но носи мир во мислите.

Влегувањето на Република Бугарија во ЕУ во 2007 година, веќе 10 години го прави градот Делчево “мека“ за посетителите од најблиското соседство. Ниските цени на стоматолошките услуги, примамливата и евтина понуда на градскиот пазар, набавката на поевтини лекови и квалитетната домашна скара се само дел од работите кои влијаат Делчево за викенд да биде еден од најпосетуваните градови од страна на граѓаните од најблиското соседство.

По синоќешната најава за можноста за отварање на нов рудник и изградба и работа на нова термоцентрала во источна Македонија на територијата меѓу општините Делчево и Пехчево, од страна на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во интервјуто на ТВ Нова, следуваа лавина од позитивни реакции на социјалните мрежи од страна на повеќе граѓани.

На синоќешното интервју во живо на програмата на ТВ Нова, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го најави еден од најграндиозните проекти за општина Делчево, кој се однесува на целиот микрорегион Пијанец-Малеш, во потесни рамки, но и е од огромно значење за општествените прилики за цела Република Македонија.

Станува збор за продолжување на обемните истражување и анализи во врска со отварањето на нов рудник за јаглен на територијата помеѓу општините Делчево и Пехчево, како и ожтворање на термоцентрала за производтство на електрична енергија..

Кошаркарките на ЖКК Клубски ја забележаа првата победа во рамки на 7 првенствено коло од првата женска кошаркарска лига на Македонија. Во возбудлив натпревар на паркетот во Кавадарци, делчевки доминираа во текот на сите 4 четвртини од натпреварот и со целокупно залагање на сите поединки успеаа да си заминат непоразени од незгодното гостување.

Многу пати се преселував, многу пати леглото го менував. Сум била сведок на многу изгрејсонца, внимателно сум го гледала како ѕирка од зад планина, или како се бори зрак да продре низ густа магла.

 Денес во Делчево се одржа првата работилница во рамки на изготвувањето на Локaлната активна платформа за социјална инклузија на жени и млади, работилница на која учествуваа сите локални чинители кои ќе учествуваат во изготвувањето на Стратегијата за жени и млади.

- Денес ја одржавме првата работилница во рамки на Мапси проектот, вакви работилници ќе има уште две, а нивна цел ќе биде изработка на стратегијата за социјална инклузија, рече Сузана Петровска, локален координатор на проектот која додаде дека главен акцент на денешната работилница е ставен на спроведувањето на обука со учесниците со цел изработка на статегијата и дефинирање на на потребите и проблемите на жените и младите како ранлива категорија. 

Нацрт верзијата на стратегијата се очекува да биде изготвена најдоцна до краот на наредниот месец по што истата ќе биде ставена на разгледување пред советот на општина Делчево. Инаку, изработката на стратегијата е финансирана од ИПА компонентата за развој на човечките ресурси од страна на ЕУ, како локален партнер се јавува здружението „Бравура кооператива“, а имплементатори се Институтот за економски стратегии од Охрид и Македонското женско лоби од Скопје.

 

Делчевецот Никола Орлов кој е член на кошаркарскиот клуб Баскет-Кам заедно со своите врсници од македонската кошаркарска репрезентација до 16 години ја забележа првата победа во рамки на пријателските средби во Истанбул, Турција каде славеа над тимот на Анадолу Ефес со 64:54.

Советот на родители го усвои полугодишниот извештај за работата на ООУ Св.Климент Охридски. Директорот на учлиштето Валентина Михаиловска пред присутните родители се произнесе околу спроведените активности во 1 полугодие од учебната 2016/17 при што најмногу задоволство изрази од завршената реконструкција која се одвиваше во делчевската деветолетка, а во чии рамки училиштето доби нова ПВЦ столарија, направи преадаптација на 4 училници, го смени постоечкиот кровот на училиштето, со што реконструкцијата која во оваа училиште се одвивааше по повеќе од 30 години успешно е завршена.

Вкупно 12 одлични и редовни ученици од СОУ „М.М.Брицо“ со постигнати најдобри резултати и континуиран одличен успех, како и одлични ученици кои потекнуваат од семејства со ниски месечни примања, денес од страна на градоначалникот на Делчево, Дарко Шехтански, ги добија решенијата со кои во период од 9 месеци ќе бидат стипендирани со финансиски средства во висина од 1000 денари.

Денеска (среда 08.02.2017 година) по доставено Барање од страна на ЕЛС Делчево до Министерството за труд и социјална политика на Република Македонија, на терен во Делчево излезе стручна комисија на ова министерство. Целта на работната посета беше процена на функционалноста поради настанатата промена на просторните услови на детската градинка "Весели Цветови" во Делчево која е резултат на доградбата на нови 4 занимални за дечиња и дополнителни заеднички простории за персоналот кој ќе работи во истите.

Со планинарска маршрута долга 6 км до планината Голак, членовите на ПСД Голак Делчево го одбележаа својот 3 роденден. Друштвото моментално брои 43 членови од кои последниот член ја потпиша својата пристапница на почетокот на февруари оваа година.

Сомневајќи се во моќта на една рецензија по однос на било какво создадено артистичко дело, во последно време, како еден застарен модел на споделување на импресии, стигнав до предизвикот наречен Chromatic point устоличен во епруветата именувана како "Слики од старата куќа".

Со исполнет 124 процентен план на реализација, крводарителите од Делчево покажаа дека во изминатата 2016 година беа меѓу најактивните во државата. Ова се должи на фактот што тие се надминаа себеси и предвидениот план за реализација која беше зацртан од страна на општинската организација на Црвен крст Делчево, а изнесуваше 730 крвни единици беше надминат за 176 крвни единици, па така делчевчани во 2016 подарија 906 крвни единици и уште еднаш докажаа дека хуманоста минатата година им беше на прво место.

Во недела на 19.02.2017 година во Делчево ќе се одбележи 73 годишнината од реализацијата на февруарскиот поход во 1944 година.

Овој значаен настан од македонската понова историја одиграл огромна историска улога и оставил трајно влијание во колективната меморија на нашиот народ.

Во рамки на проектот „ Локална интеграција на бегалци, внатрешно раселени лица и малцинства “, општина Делчево активно се вклучи во изготвувањето на акциски план од неколку области за Ромите во периодот 2017-2020 како дел од активностите кои имаат за цел зајакнување на поддршката на процесите на локалната интеграција и инклузија на Ромите, Ромите бегалци и внатрешно раселените лица.

Романот  ,,Без тебе,,  е приказна за среќата,несреќата, судбината, надежта, алчноста, одмаздата и на крајот пак  ЉУБОВТА...

 Името на романот во оригинал е ,, UN AVION SANS ELLE ,, - MICHEL BUSSI,,

Романот ,,Без тебе,, - Мишел Биси е еден од најчитаните француски бестселери,  закитен со повеќе награди и преведен  на повеќе јазици.

Писателот Мишел Биси е Французин роден на 29 Април 1965 г. Универзитетски професор по географија, политички аналитичар кој почнува да пишува во 1990 година, најчесто криминалистички романи.

Издавач  на романот  кај нас е  Матица Македонска , Скопје, 2016г. со тираж 1000 од примероци.

Дејството во романот се одвива во Франција , временската рамка е од 1980 – 1998 година. Се започнува на 23 декември 1980 г. денот на големата авионска несреќа која се случува на врвот Терибл на планината Јура на Француско – Швајцарската граница.

Роман во кој приказната е испреплетена од почеток до крај, кој ве држи во неизвесност до читањето на последната страница!!!

Авионската несреќа на линијата Истанбул – Париз, во која животите ќе ги изгубат сите 168 патници, освен едно женско тримесечно бебе ??? бебе околу кое ќе се врти целата мистерија цели 18 години (1980-1998).Бебе кое ќе стане причина за борба помеѓу две семејства, едното (Карвил) богато кое може да плати се, да се служи со измами и лаги наоѓајќи ги и најмалите дупки во општествените институции за да ја оствари својата цел и да го добие тоа што го сака, не мислејќи дека за сето тоа некој, некако и некогаш мора да  ,,плати,,.  Другото( Витрал)  посиромашно, но полно со љубов и спремно да ја истера вистината на виделина барајќи и најмал доказ за да го докаже тоа што му припаѓа дури и нежалејќи за жртвите кои ќе мора да ги даде.   Цели две децении се влече случајот за Лиз Роз или  Емили, кое е вистинското бебе – веќе девојка- или ЛИЛИ името и за двете ?

Лили расте во куќата на Витралови заедно со својот ,,брат,, но тие се сакаат од тука се поставува прашањето ДАЛИ тие се срамежливи љубовници или роднини, НО тие се брат и сестра ДАЛИ ???

Цели 18 години трае борбата меѓу двете семејства, едното наоѓа приватен детектив, другото само се труди да ги најде трагите и доказите дека тоа е нивната сестра, внука или ќерка ?

Се оди до крајности на лудило, на депресија на болести и убиства немислејќи пошироко за тоа ни кои се жртвите ниту пак кои се и како им е на оние кои се живи...???

Таман ќе помислиш дека си стигнал до некаде и си разбрал што се слуцува или , доаѓа нов момент, постојано се појавуваат нови луѓе и нови учесници во злосторството ...

Врвот Терибл гробот на сите патници и еден мал гроб кој ќе го открие приватниот детектив на Карвилови - Лековерен Буф,  кој на крајот ќе биде одговорен за животот и смртта на сите луѓе.Тој постојано наоѓа понекој доказ со кој ги залажува и двете страни на страдалници давајќи им лажна надеж, а за своја корист земајќи ги парите од оние од кои  може без да има грижа на совеста, а од друга страна убивајќи ги сите кои ќе ги откријат неговите планови или  ќе му застанат на патот.

Одговорот на целата приказна и на сето страдање се наоѓа на насловната страница на весникот ,,Републикански исток ,, кој единствено  ја објавил веста за несреќата.

Братот на Лили  (Марк)??? постојано ги следи трагите, но секогаш е чекор зад детективот, за на крајот да го најде одговорот во стариот весник каде што на истата страница со слика од несреќата ќе види слика на млада 18 годишна девојка која е како копија на Лили, а тој ден е пријавена за исчезната, но нејзиното име е Мелани???

Сестрата на Лили (Малвина Де Карвил) постојано сака да ја добие нејзината љубов спремна дури и да убие. На крајот братото и сестрата (која е како луда) заедно ќе ја откријат болната вест за некој и радосната за друг.

Исчезнатата девојка од весникот ја наоѓа својата двојничка (ќерка) и сака остатокот од животот да биде блиска со Лили доколку таа и го дозволи тоа заедно и со нејзиниот син Том кој ќе има баба од 36 години.(А кој не би го сакал тоа.)

Бабата од 36 години која на 18 години морала да го жртвува своето бебе за да не биде осудувана од општеството затоа што ќе роди дете кое нема "татко" а таткото е накој кој и дал работа на младата мајка.

МАЈКАТА која сака нејзиното дете да има среќен живот макар оставајќи го подалеку од несреќата да не изгори, а да остане живо, надевајќи се дека некого ќе  усреќи со таа постапка. Тоа и се случува, на крајот и после сите маки и преживеани страдања Лили ке  заврши со мажот кој го сака и со синот кој ќе биде врската меѓу генерациите.

Последното нешто кое ќе го добие Лили за да биде нејзино се што и припаѓа е мечето БЕНЏО, кое ја чека цели 18 години во нејзината детска соба кај Карвилови.

Што да се каже на крајот кога ќе се прочита еден ваков роман кој од почеток до крај те држи во неизвесност. Таман мислиш дека го чувствуваш крајот, се појавува нешто што те враќа назад, нешто што не си можел да го очекуваш. Додека мислиш дека еден лик прави нешто добро да помогне за да не страда некој, тој испаѓа убиец.Кога ќе се случи некоја несреќа мислиш ќе престане потребата на тој лик да прави зло, но тој продолжува да прави уште пострашни работи, не мислејќи за последиците.

Овде има толку многу љубов, но таа создава убијци.

Толку многу алчност за пари каде не се гледа начинот на кој ќе се дојде до нив.

Останува прашањето "ДАЛИ ВРЕДИ ДА СЕ ИЗГУБАТ ТОЛКУ МНОГУ ЖИВОТИ, ДА СЕ ПРЕКРОЈАТ ТОЛКУ МНОГУ СУДБИНИ" ???

ДАЛИ ЉУБОВТА СОЗДАВА УБИЈЦИ, А АЛЧНОСТА ЗА ПАРИ ГАЗАЧИ НА ТРУПОВИ ???!!!

Дали мајката мора да си  го остави детето на милост и немилост на планина на која има несреќа надевајќи се дека некој ќе усреќи со тоа што ќе му овозможи на своето дете да го живее животот кој го заслужува.

Дали парите треба секогаш да бидат средството со кое се добиваат нештата без да се размислува за никој друг освен само за себе.

Јас останав со многу прашања читајќи го овој роман.

И на крајот – Без кого?

БЕЗ ВНУКИТЕ, БЕЗ СЕСТРИТЕ, БЕЗ КЕРКАТА, БЕЗ ДЕВОЈКАТА – БЕЗ КОГО ?

Со средства во висина од 2,5 милиони денари од Министерството за култура, финишираат градежните активности околу реконструкција на ентериерот во киносалата во Делчево, која работи во состав на Националната установа Центар за култура „Никола Јонков Вапцаров“. 

Во продолжение проследете го видеото од одбележувањето на 145 години од раѓањето на Гоце Делчев во Делчево

Во организација на учениците од VII -2 одделение при ООУ „Ванчо Прке“ Делчево беше изведена театарската претстава со главен мотив другарството меѓу учениците. Претставата беше посветена на ученикот Андреј Стоиловски кој своето образование ќе го продолжи во Швајцарија.

Во првото коло од продолжението од сезоната во Првата женска кошаркарска лига на Макеоднија, екипата на ЖКК „Клубски“ од Делчево беше совладана од екипата на ЖКК „Струга 2009“ со резултат 47 : 67.

Reevolucionerlogo4
-"Идеалите на Гоце Делчев, чувството и борбата за слобода на неговите современици но и следбеници се доволна потврда за самобитноста и посебноста на нашиот народ во еден историски континуитет кој во денешно време некои странски сили сакаат да ни го избришаат. Сакаат да ни го одземат името, да ја обезличат државата.
Ваквата борба за слобода чиј што предводник беше Гоце Делчев, и денеска продолжува, во современи услови да се води, по демократски пат, со моќта на вистината и говорот на фактите."
Затоа денеска на овој светол јубилеј можам да порачам да престанат сите поделби!...

Целата порака по повод овој значаен јубилеј прочитајте ја на блогот на авторот: Рееволуционер

Делчево денеска достојно и со гордост ја одбележа 145 годишнината од раѓањето на идеологот Гоце Делчев.

Како еден од водачите на Внатрешната македонска револуционерна организација (ВМРО), големиот револуционер и борец за независност и слобода на Македонскиот народ, Гоце Делчев.е една од најмаркантните појави на дејци во македонската историја.

"Првата изградена атмосферска канализација во Делчево, дел од стратегијата за справување со последиците од климатските промени, беше одличен повод да се присуствува на меѓународната конференција за климатски промени", -изјави градоначалникот на општина Делчево, г-динот Дарко Шехтански за нашиот портал.

Тој заедно со поевеќе други градоначалници од различни краеви на државата, беше дел од панел дискутантите на овој значаен настан кој се одржа во кампусот на Фон универзитетот во Скопје, денеска (петок, 03.02.2017 година).

Општина Делчево активно се вклучува во изготвувањето на стратегијата за социјална инклузија на жени и млади, стратегија која ќе се изготвува во рамки на проектот Македонска активна платформа за социјална инклузија имплементиран од Институтот за економски стратегии и меѓународни односи - Охрид и Македонското женско лоби од Скопје. Според Сузана Петровска координатор на проектот, конкретните чекори кои ќе се преземат на локално ниво е одржување на три работилници на кои ќе се разработува стратегијата за социјална инклузија на споменатата категорија граѓани.

Во сабота 04.02.2017 година се одбележуваат 145 години од раѓањето на големиот македонски син, ревулуционерот и идеолог на македонското револуционерно движење, големиот Гоце Делчев.

Ширум државата овој празник ќе биде одбележан на најдостоинствен начин. Централното одбележување ќе биде во дворот на црквата "Св. Спас" во Скопје, каде се очекува бројни делегации да положат свежо цвеќе и да се поклонат пред ликот и делото на големиот револуционер.

ЗФГ Копачка с.Драмче, Делчево и годинава ја доби поддршката од Министерството за култура за реализација на неколкуте значајни проекти кои се предвидени за 2017 година. За Перса Стојановска, секретар во здружението „Копачка“ најзначајни годинава ќе бидат проектите кои заеднички ќе се реализираат во соработка со триото „Гавровски“ од Тетово каде заеднички ќе бидат дел од таканаречените „Јаношикови денови“ каде „Копачката“ и „Гласоечкото“ ќе учествуваат како европски нематеријални културни добра впишани во УНЕСКО.

Во организација на РК Делчево се одржа првиот меѓународен ракометен турнир - Делчево 2017. Покрај организаторот на турнирот учествуваше екипата на Торо Спорт од Виница,  а меѓународен шмек на турнирот му даде екипата на Интер од Благоевград, Р.Бугарија.

"Потчинувањето на еден народ започнува со подароци! Богати подароци кои со себе носат скриена порака. Досегашното искуство во историјата на нашиот народ говори за многи "подароци" кои ни се дадени, секогаш придружувани со пропратна скриена агенда, која има за цел да не потчини како народ и држава.

Во среда 01.02.2017 година, во посета на просториите на администрацијата на општина Делчево беа ученици од Основното општинско училиште "Ванчо Прќе" од Делчево, заедно со нивните наставници.

На фејсбук страната на Градоначалникот на општина Делчево г-динот Дарко Шехтански денеска беше објавено дека започнале градежни активности за изградба на нов тротоар за жителите на населбата Стар Расадник.

Најчитано: Флеш- Интересно

No result.
loading...

Наши пријатели

Наша анкета

Какви се Вашите очекувања од 2018 година?
Go to top

Потребен е LIKE на нашата фејсбук страна