Флеш актуелности од Делчево од регионот


Македонскиот бренд "Стоби флипс" годинава прославува 40 години постоење.

По седум годишна пауза излезе новиот сингл на норвешките блек метал јуришници Dimmu Borgir.

  • Кога чекорите по сивилото на улиците на некои од балканските и светски метрополи, во испреплетаната гужва на замаеност и оттуѓеност...

До кога истата "бајата" приказна ќе се преповторува во Делчево од памтивек до памтивек?

Огромен број на Македонски интелектуалци, професори, активисти, академици и стопанственици со отворено писмо упатено до политичките елити во државата застанаа против ултиматумот за промена на уставното име на Република Македонија.

Скандалозната "Годишна програма" на Министерството за (не)култура на Република Македонија во изминатите неколку денови се судри со еден голем (навистина) голем проблем.

Излезе од печат книгата со афоризми насловена како "Утрински афоризми" на Македонскиот сатиричар Миле Ѓорѓијоски.

Македонците во Словенија заедно со нивните пријатели Словенци на денешниот собир одржан на "Плоштадот на слободата" во центарот на Љубљана порачаа да прекинат преговорите кои што Македонската влада ги води со Грција за промена на името на Република Македонија.

На социјалните мрежи веќе почнаа да се појавуваат првите изливи на незадоволство и нервоза кај граѓаните поради неприликата која ја предизвика одронот на огромната карпа која го попречи регионалниот пат Делчево-Македонска Каменица- Кочани.

loading...

-"Патот Каменица-Кочани во моментот кај точката. Нема кој да каже дека е блоќиран пато.!!!"

Ова е статус на граѓани кои тргнале кон Кочани но никаде не сретнале сигнализација или некој да ги информира дека патот е затворен.

Кога стигнале до критичната точка на одронот, морале да се враќаат назад, губејќи драгоцено време и создавајќи непотребни трошоци.

Реакцијата на институциите во вајва ситуација мора да биде брза и координирана со цел да не се случуваат несакани последици.

Истовремено нема информации во јавноста и не се знае дали е стабилизирана самата карпа и дали се можни слични или полоши вакви одрони во нардниот период.

loading...

Ноќеска огромна карпа која се свлече на патот Делчево -Македонска Каменица-Кочани предизвика прекин на сообраќајот на овој патен правец.

Како што претходно предложивме регионалниот пат А3 да се преименува во "Пат на смртта" поради опасноста од постоење на огромен број на одрони на карпи кои при секој влажен период се присутни во било кој момент на коловозот, со што директно го загрозуваат животот на патниците, сега можеме да заклучиме дека овој пат има и свој здравствен оддел: "Амбуланта за третман на камен во бубрези".

Висока партиска делегација предводена од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски замина на повеќе дневна работна посета на Соединетите Американски Држави.

Зајдисонце на планината Голак.

Во денешното обраќање до Македонската јавност од ВМРО-ДПМНЕ излегоа со повеќе прашања во врска со можниот постигнат договор на премиерот Заев со грчкиот премиер Ципрас околу актуелните политички превирања за решавање на спорот со името Република Македонија.

Оваа фотографија е снимане во 1912 година за време на серија на тестови за употребливоста и нивото на заштита на шлемовите на рагби играчите.

Како што кажува во самото интервју посредникот при разговорите меѓу Македонија и Грција во врска со спорот со името на Република Македонија, г-динот Метју Нимиц, ова интервју се реализира на барање на самиот Нимиц.

Како да направите вашиот народ да не мисли на:

На фејсбук се појави потресновидео сведоштво во кое Македонка по потекло од Егејска Македонија сведочи со свои коментари и лични искуства во врска со прогонот на Македонците од Егејска Македонија.

Вчера се одржа поголем протестен собир на Македонците во Франкфурт, Германија за заштита на уставното име на Република Македонија.

По денешното интевју на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во вестите на Сител Телевизија, се одзва провесорот на Филозовскиот факултет при УКИМ во Скопје.

Денеска во вестите на Сител Телевизија во 16.00 часот се емитуваше интервју со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Наши иселеници, сезонски работници како и голем број пoддржувачи на неформалната иницијатива за македонско-словенско пријателство во цела Република Словенија, на социјалните мрежи повикуваат на мирен граѓански собир на кој на целиот свет ќе им порачаат "Ние сме Македонија."

Континуираното влажно време и последните врнежи на дожд доведоа до особено влошување на сообраќајните услови долж регионалниот пат А3 кој го поврзува Делчево со остатокот од Република Македонија преку Македонска Каменица и Кочани.

На оваа помалку позната историска фотографија од времето на поранешна СФРЈ се фотографирани (од лево на десно):

По повод 146 годишнината од раѓањето на Гоце3 Делчев, на својата фејсбук страна до јавноста со порака се обрати Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Дечко решил да ја тестира моќта на женската вијагра врз својата девојка...

...

Во Делчево на свечено чествување беше одбележан еден од најзначајните датуми од Македонската историја, денот на раѓање на апостолот на Македонското револуционерно дело, Гоце Делчев.

Приказна која започнува во државна безбедност во Србија а завршува некаде во џунгла.

Осумнаесет жична гитара за прослава на 2018 година??

Колку лудо звучи самата оваа идеја?

Овие два куршуми на фотографијата се пронајдени после битката на Галиполи која што започнала 1915 година а завршила во 1916 година во текот на Првата светска војна.

Меѓународната жири комисија на 19-тиот Меѓународен фестивал на афоризам и карикатура "Струмица 2018" во состав:

Во 1979 година во прославениот "Челзи" хотел во Њу Јорк трагично почина од предозирање со дрога светската панк-рок икона Сид Вишес (Sid Vicious).

Најчитано: Флеш- Актуелни вести

No result.
loading...

Наши пријатели

Наша анкета

Какви се Вашите очекувања од 2018 година?
Go to top

Потребен е LIKE на нашата фејсбук страна